TESKİ’den ‘Suyumuzu Tasarruflu Kullanalım’ Çağrısı

TESKİ Genel Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza kaliteli ve yeterli miktarda içme suyu iletilebilmesi için şebeke sularının tasarruflu kullanılması gerektiği konusunda duyarlı olmaları hususunda aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Küresel iklim değişikliği ve mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yoğun su kullanımına sebep olmaktadır. Bu da hızlı bir şekilde su kaynaklarının azalmasına açıkçası kuraklık tehdidi ile karşı karşıya kalmamız anlamına gelmektedir. Marmara bölgesinde yer alan çevre illerimiz Çanakkale, Edirne ve İstanbul’da da aynı durum söz konusu olup suyun tasarruflu kullanılmasına yönelik tavsiyeler sürekli olarak yüzeysel su kaynaklarımızın kritik seviyelere geldiği konusunda bilgilendirilmeler yapılmaktadır.

Son bir-iki yıllık meteorolojik kuraklık haritalarına göre Marmara bölgesi olağanüstü kuraklık tehdidi altındır.
 • Yıllık yağış verilerine bakıldığında, son 5 yıllık yağışlar uzun dönem yağış ortalamasının oldukça altındadır.
 • 1940-2022 yılı yağış ortalaması 580,30 mm iken 2022 yılı yağış ortalaması 359,20 mm olmuştur.
 • İçme suyu amaçlı yararlandığımız barajların su seviyeleri oldukça düşük seviyeye inmiştir.
  2021 (%)
Kasım
Baraj Doluluk Oranı
2022 (%)
Kasım
Baraj Doluluk Oranı
2023 (%)
Kasım
Baraj Doluluk Oranı
NAİP 43 33 8
TÜRKMENLİ 33 12 2
ŞARKÖY 36 13 14
ÇOKAL 55 67 52
YAZIR 33 16 12
 
Naip Barajından Günlük 25.000 m³/gün (300 lt/sn) su almamız gerekirken bugün 8.500 m³/gün (100 lt/sn) su alınmaktadır.  Barajlarda %8 oranında su kalmış olup, kullanılabilir su miktarı %1’in altına düşmüştür. Geri kalan kısım baraj ölü hacmi dediğimiz kullanılmaması barajın doğal yapısını koruması için gerekli miktardır. Mevcut durumda Naip Barajından ancak 10 gün daha su alınabilecektir. Naip barajından alınamayan içme suyu eksikliği diğer kaynaklarımızdan karşılanmaya çalışılmaktadır.  
Kırsal Mahallelerin kendilerine ait yüzeysel ve yeraltı su kaynağı bulunmayıp; doğal kaynaklar ile su temini sağlanmaktadır.

Mevsim şartlarına bağlı olarak özellikle yaz aylarında doğal kaynakların kuruması nedeniyle yeni kaynak arama ve kaptaj çalışmaları yapılarak mahallelerin içme suyu sorunu çözülmektedir.
 • Yeraltı kaynaklarımıza gelince; su sondaj kuyularımızda yıllık ortalama 2 metrelik düşüş yaşanmaktadır.
Her bir damlası çok kıymetli olan ve her geçen gün ulaşılması daha da zorlaşan suyumuzu kullanırken bugünü, yarınları düşünerek hareket etmeliyiz. Lütfen suyumuzu bilinçli tüketelim, tasarrufu ön planda tutalım. Çünkü bugün koruyacağımız her bir damla yarın ihtiyaç duyacağımız suyun bir parçası olabilir. Bu nedenle tüketimlerimizi daha dikkatli şekilde yapmalıyız. Geleceğe saklayacağımız her bir damla tüm canlılar için hayat demektir.

TESKİ Genel Müdürlüğü olarak suyun sağlıklı iletilmesi, kayıp kaçağın önlenmesi ile birlikte her türlü arızaya karşı çalışmalarımız devam etmektedir. Vatandaşlarımızı mağdur etmemek için önlemlerimiz en üst seviyeye çıkarılmaktadır. Buna bağlı olarak ekiplerimiz, 185 Çağrı Merkezimiz 7/24 esasına göre görevlerinin başındadır.

Susuz kalmamak için hep birlikte su tasarrufu yapmalıyız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
TESKİ Genel Müdürlüğü

Yayın Tarihi: 17 Kasım 2023, Cuma 11:20

FOTOĞRAF GALERİSİ

DİĞER HABERLER

 • BÜYÜKŞEHİR'DEN ŞARKÖY'E DEV ALTYAPI PROJESİ
  “Güçlü Altyapı Sağlam Gelecek” sloganı ile altyapıda dev yatırımlara imza atan ve gelecek nesillere yaşanabilir bir Tekirdağ bırakmak amacıyla çalışmalarını titizlikle sürdüren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu TESKİ tarafından yapımına başlanan Cemal Özkan Caddesi ve bağlantılı sokaklarında Yağmur Suyu İnşaatı, Kısmi Kana
 • TESKİ’DEN ‘SUYUMUZU TASARRUFLU KULLANALIM’ ÇAĞRISI
  TESKİ’den ‘Suyumuzu Tasarruflu Kullanalım’ Çağrısı TESKİ Genel Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza kaliteli ve yeterli miktarda içme suyu iletilebilmesi için şebeke sularının tasarruflu kullanılması gerektiği konusunda duyarlı olmaları hususunda aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Küresel
 • TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR
  Temel Atma Törenimize tüm halkımız davetlidir. 17 Kasım 2023 Cuma 14.00 Cemal Özkan Caddesi Şarköy
 • SARAY İLÇESİNDE İÇME SUYU HATTI YENİLEME ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR!
  11 ilçe genelinde hayata geçirdiği projelerle hizmette sınır tanımayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ), Saray ilçesinde içme suyu temini sağlayan ana isale hattında yenileme çalışmaları başlattı. TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE TESKİ EKİPLERİ VA
 • TESKİ ARAÇ FİLOSUNU YAPTIĞI REVİZYONLARLA GÜÇLENDİRİYOR!
  TESKİ İlimize daha kaliteli hizmet vermek amacıyla Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı tarafından araç filosunda bulunan araçların bakımlarını kendi personelleri ile yapıyor. Bu kapsamda; Otomobil, İş Makinası, Kamyon, Vidanjör/Kuka gibi araçların restorasyonları yapılarak hizmete sunuluyor. Periyodik bakım sürecinde, araçların motor, fren
Tüm Hakları Saklıdır 2023© Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü.