Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
ÇERKEZKÖY KANALİZASYON İNŞAATININ TEMELİ ATILDI

ÇERKEZKÖY KANALİZASYON İNŞAATININ TEMELİ ATILDI

Çerkezköy İlçesi Kanalizasyon İnşaatının temeli Kızılpınar Mahallesinde düzenlenen törenle atıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Kızılpınar Mahallesinde başlayan temel atma törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Sayın Vahap Akay, Çorlu Belediye Başkanı Sayın Ünal Baysan, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, TESKİ Genel Müdürü Sayın Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Nilgün Marmara ve Rıza Tekin, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Dr.İbrahim İçöz ve Sayın İ.Feyzi Ünal, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ferit Yüksel, Genel Sekreter Yardımcısı Prof.Dr.Tamer Dodurka, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, daire başkanları, birim müdürleri, Kızılpınar Mahalle Muhtarı Ahmet Milli ve çok sayıda Çerkezköy’lü vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, “Bugün Çerkezköy için çok önemli bir gün. Bu yatırım Çerkezköy için çok önemli. Bu yatırım parasal olarak TESKİ’nin üçüncü büyük yatırımıdır. 6 Haziran 2016 tarihinde imzalanan sözleşme sonrası 17 Haziran 2016 tarihinde müteahhit firmaya yer teslimi yapılmıştır. Bu Projenin bu noktaya gelmesinde yüksek paya sahip başta Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’a teşekkür ediyorum. İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ferit Yüksel bu projeye çok katkıda bulundu. Bir çok projemizde ortak işler yapıyoruz. Ferit Bey ve ekibi bu projeye çok emek verdiler. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Çerkezköy Kanalizasyon İnşaatı kapsamında, 1 adet Terfi Merkezi ve SCADA otomasyon sistemi, Kızılpınar Mahallesinin atıksuyunu Terfi Merkezine iletecek olan 1400 mm çapında 3860 metre kolektör hattı, terfi merkezine iletilen atıksuyu Çerkezköy Atıksu Arıtma Tesisine iletecek olan 900 mm çapında 1040 metre hat, cadde cadde, sokak sokak 72.925 metre kanalizasyon şebeke inşaatı ve 17.500 adet evsel abone bağlantısı yapılacaktır. Sonuç itibariyle göründüğü üzere, çok büyük bir yatırımdır. Çerkezköy Kanalizasyon İnşaatı Kızılpınar Mahallesinin tüm yerleşim yerlerini kapsamaktadır. Atıksu şebekelerinin kullanım ömrü yaklaşık olarak 35 yıl olarak hesaplanmaktadır. Biz de projemizi tasarlarken 35 yıl baz alarak, tahmini 2050 yılına kadar kullanım ömrü biçiyoruz. Şu anda nüfusu yaklaşık 35.000 kişi olan Kızılpınar Mahallesine yapılacak olan çalışma 63.000 kişiye hizmet edecek kapasitedir. Müteahhit firma yetkililerinden özellikle ricamızdır ki; lütfen vatandaşları mümkün mertebe mağdur etmeden çalışın, derli toplu çalışın, su hatlarına karşı dikkatli olalım. Çerkezköy’de bugüne kadar 3 proje yaptık. 4. proje olarak ta içme suyu projemizi hayata geçireceğiz ve Çerkezköy’ü asbestli borulardan kurtaracağız. TESKİ çalışıyor, Büyükşehir çalışıyor ve kazanan hep halkımız olacak.”dedi.

Kürsüye davet edilen İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ferit Yüksel yaptığı konuşmasında, “Kızılpınar Mahallesi sakinleri özellikle TESKİ Genel Müdür Dr.Şafak Başa’ya ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a çok teşekkür etmeliler. Çünkü Kızılpınar Mahallesi bu proje kapsamında değildi. Başkan Albayrak ve Genel Müdür Başa sayesinde Kızılpınar Mahallesi de projeye dahil edildi. Projede emeği geçen Başkan Albayrak, Genel Müdür Başa ve İller Bankası yetkilisi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bizim amacımız memleketimize hizmet. Taş üstüne taş koyan kim varsa biz onların yanındayız. 30 adet büyükşehir belediyemiz var. Zaman zaman Ankara’ya gittiğimizde özellikle sonradan kurulan su idareleri içinde TESKİ çok yol kat etmiş durumdadır. TESKİ koordineli çalışıyor, planlı ve programlı çalışıyor. Yapılan bu hizmetin hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Çerkezköy Belediye Başkanı Sayın Vahap Akay yaptığı konuşmasında, “Bugün Çerkezköy’ün çok önemli bir altyapı projesinin temelini atıyoruz. Bugün Çerkezköy’ümüzün geleceği adına yapılan bu önemli yatırıma katılım gösterenlere teşekkür ediyorum. Bu önemli projeyi Çerkezköy’e kazandıran Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a teşekkür ediyorum. Göreve geldiği günden beri başarılı çalışmalar ortaya koyan ve bu proje için yoğun mesai harcayan TESKİ’mizin Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’ya ve çalışma arkadaşlarına ayrıca teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Mahallesi’nin görmezden gelinerek kanalizasyonunun ormana deşarj edildiği bir meseleyi yine TESKİ’miz çözümlüyor. Cumhuriyet Mahallesinin kanalizasyonu toplanarak kollektör hattına bağlanacak ve bugüne kadar yaşanan, kamuoyunun da yakından takip ettiği çevre rezaletine artık son vereceğiz. Altyapının ardından bizler Kızılpınar’ımızın bütün yollarını yaparak burada yaşayan hemşerilerimizi bu dertlerden kurtaracağız.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,” 832 gündür Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğünü belirterek, “832 gündür Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyorum ve İlçe Belediye Başkanlarımızla birlikte Tekirdağ için çalışıyoruz. Kalan günlerimizi de dolu dolu ve Tekirdağ’a faydalı bir şekilde çalışarak sürdüreceğiz. Çünkü biz Tekirdağ’ın tamamına en güzel hizmeti vermek için yola çıktık. Görüyorum ki yatırımlar için bütün İlçe Belediye Başkanlarımız var güçleriyle çalışıyor. Hiçbirini ayırt etmiyor ve çok seviyorum. Onların bu çalışma azmi beni mutlu ediyor. Kızılpınar Mahallemizin planına daha seçim zamanındayken başlamıştık. O zamanlar buralara geldiğimizde her yer çamur içindeydi. Daha o zaman demiştim ki; Allah bize bu görevi nasip ederse buranın düzenlemelerini en kısa zamanda tamamlayıp, vatandaşımızın bu çilesine son vereceğiz. Nitekim bu göreve başladık ve bugün burada Kızılpınar Mahallemizin en büyük sorununa kazma vuruyoruz. 34 bin nüfuslu mahallemize, 63 bin nüfusa dayanıklı bir projeye başlıyoruz. Bu mahallemizin bu hizmete ihtiyacı var. Halkımıza teşekkür ediyorum bizleri seçtikleri için. Ancak şimdiden söylemeliyim ki bu çalışmalar esnasında biraz sıkıntı çekeceksiniz. Sizden tek ricam, lütfen sabırlı olun.”diyerek çalışmanın hayırlı olmasını diledi ve sözlerine son verdi.

Konuşmalar sonrasında dualar edilerek Çerkezköy Kanalizasyon İnşaatının temeli atıldı.

 
 


Tarih: 14.07.2016 - 18:58
© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 968     Dün : 2,338    Toplam : 2.769.462
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası