Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
TESKİ TESİS TANITIM GÜNLERİNİN DÖRDÜNCÜSÜ HAYRABOLU’DA YAPILDI

TESKİ TESİS TANITIM GÜNLERİNİN DÖRDÜNCÜSÜ HAYRABOLU’DA YAPILDI

TESKİ Tesislerini Halkımıza Açıyor

TESKİ Tesis Tanıtım Günleri etkinliğinin dördüncüsü Hayrabolu’da, Hayrabolu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinde yapıldı. TESKİ Genel Müdürlüğü il genelinde işlettiği ve sorumlu olduğu atıksu arıtma tesislerini halka açıyor, yapılan hizmetleri vatandaşlar ile paylaşıyor.

Tesis Tanıtım Günlerinin en önemli özelliği halkın yoğun bir şekilde katılım sağlamasıdır. Hayrabolu halkının davetli olduğu etkinliğe, Hayrabolu Belediye Başkan Vekili Necdet Hacet, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Marmara, Hayrabolu Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, iş adamları, ilçe genelinde faaliyetlerini sürdüren dernek, oda, sivil toplum kuruluşları, banka müdürleri ve çevre gönüllüleri katıldı.

Hayrabolu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Tanıtıldı

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TESKİ Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Marmara; “Hayrabolu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin inşaatı henüz TESKİ kurulmamış iken Hayrabolu Belediyesi tarafından DSİ ile yapılan sözleşme sonrası başlamıştır. TESKİ’nin kurulmasıyla birlikte tüm su ve kanalizasyon işlerinin sorumluluğu TESKİ’ye devredilmiştir. TESKİ’nin kurulmasıyla birlikte tesisin tamamlanması TESKİ zamanında olmuştur. Tesis artık tamamen TESKİ’nin sorumluluğundandır. Hayrabolu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin finansmanı TESKİ tarafından sağlanmaktadır.

Tesisimiz TESKİ’ye devrolmadan önce TESKİ personeli, tesisi tanımak için burada çalışmaya başladı. Daha inşaat aşamasında, elektronik ya da mekanik ekipmanlar montajlanarak test edilirken, bizim personelimiz burada tesisin başındaydı. Şu anda tesisi çok rahat şekilde işletebiliyoruz. Hayrabolu ilçe merkezinin tüm evsel atıksuyunu arıtıyoruz. Tesisimizin arıtma kapasitesi 5.339 metreküp/gün’dür. Günümüzde Hayrabolu’nun nüfusu 18.000 civarındadır. Tesisimiz 28.000 kişiye hizmet verebilecek kapasitedir.

Tesisin yapılmasında öncü olan, çalışmaların başlatılmasını sağlayan Hayrabolu Belediyesi Meclis Üyelerine ve tesisin yapılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”dedi.

Genel Müdür Yardımcısı Marmara’nın konuşmasının ardından Hayrabolu Belediye Başkan Vekili Necdet Hacet’e tesise katkılarından dolayı bir teşekkür plaketi takdim etti.

Hayrabolu Belediye Başkan Vekili Necdet Hacet görüşlerini dile getirdi; “Belediye başkanları genellikle altyapı yatırımları yapmamaya çalışır. Ama artık TESKİ var. TESKİ altyapıyı yapıyor. Üstyapıyı da belediyeler yapıyor. İlçemize ve il genelinde yapılan altyapı çalışmaları sebebiyle başta TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa ve tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ediyorum.”dedi.

Ardından TESKİ Çevre Mühendisi Anıl Fidan, Hayrabolu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve TESKİ’nin il genelindeki diğer arıtma tesisleri hakkında sunum yaptı. TESKİ’nin 7 adet biyolojik atıksu arıtma tesisi, 9 adet de ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine sahip olduğu bildirildi. Bunlara ek olarak 2 adet doğal atıksu arıtma tesisi, 1 adet ön arıtmalı derin deniz deşarj tesisi ve 4 adet te proje aşamasında atıksu arıtma tesisi olduğu ifade edildi.

Hayrabolu’nun tamamının evsel atıksuyunu arıtan tesisin arıtma kapasitesinin 5.339 metreküp/gün olduğu dile getirildi. Tamamen standartlara uygun bir şekilde arıtılan suyun doğaya deşarj edilerek, çevrenin korunmasında önemli rol oynadığı belirtildi. SCADA ile uzaktan yönetilerek de gereken tüm müdahalenin tesise yapılabildiği ifade edildi.

Hayrabolu Halkı TESKİ Hayrabolu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini Gezdi

Konuşma ve sunumun ardından tüm katılımcılar tesisi baştan sona gezdi ve tesisin işletilmesi hakkında yerinde bilgi aldılar. Tesisin son ziyaret edilen yeri atıksuyun arıtılma sürecinden geçerek doğaya nasıl deşarj edildiğinin görüldüğü çıkış suyu noktası oldu. Tesise giriş suyu ve çıkış suyu kıyaslandığında nasıl bir çevre kirliliğinin önüne geçildiği gözler önüne serildi. Tüm ziyaretçiler tesisten çok etkilenerek, böyle bir tesisin Hayrabolu’da olduğunu bu etkinlik sayesinde öğrendiklerini dile getirdiler. Halkın parası ile yapılan bu yatırımların çok yararlı olduğunu ve bundan dolayı deneyimli Hayrabolu Belediyesi ve TESKİ yetkililerine teşekkür ettiler.

 
Tarih: 01.06.2018 - 13:04
© 2014-2019 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 242     Dün : 1,760    Toplam : 2.934.856
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası