Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
TESKİ TESİS TANITIM GÜNLERİNİN ÜÇÜNCÜSÜ MALKARA’DA YAPILDI

TESKİ TESİS TANITIM GÜNLERİNİN ÜÇÜNCÜSÜ MALKARA’DA YAPILDI

TESKİ Tesislerini Halkımıza Açıyor

TESKİ Tesis Tanıtım Günleri etkinliğinin üçüncüsü Malkara’da Malkara İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile devam ediyor. TESKİ Genel Müdürlüğü il genelinde işlettiği ve sorumlu olduğu atıksu arıtma tesislerini halka açıyor, yapılan hizmetleri vatandaşlar ile paylaşıyor.

Tesis Tanıtım Günlerinin en önemli özelliği halkın yoğun bir şekilde katılım sağlamasıdır. Malkara halkının davetli olduğu etkinliğe, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, Malkara Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, iş adamları, ilçe genelinde faaliyetlerini sürdüren dernek, oda, sivil toplum kuruluşları ve çevre gönüllüleri katıldı.

Malkara İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Tanıtıldı

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Başa; “Malkara İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin inşaatı henüz TESKİ kurulmamış iken Malkara Belediyesi tarafından DSİ ile yapılan sözleşme sonrası başlamıştır. TESKİ’nin kurulmasıyla birlikte tüm su ve kanalizasyon işlerinin sorumluluğu TESKİ’ye devredilmiştir. Bu sebepten dolayı tesisin tamamlanması TESKİ tarafından sağlanmıştır. Tesis artık tamamen TESKİ’nin sorumluluğundandır. Malkara İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin finansmanı TESKİ tarafından sağlanmaktadır.

Tesisimiz TESKİ’ye devrolmadan önce TESKİ personeli, tesisi tanımak için burada çalışmaya başladı. Daha inşaat aşamasında, elektronik ya da mekanik ekipmanlar montajlanarak test edilirken, bizim personelimiz burada tesisin başındaydı. Şu anda tesisi çok rahat şekilde işletebiliyoruz. Malkara ilçe merkezinin tüm evsel atıksuyunu arıtıyoruz.

TESKİ’nin yaptığı hizmetler ortadadır ve görünüyor. TESKİ kurulduğunda günde 5.000 metreküp atıksu arıtılıyordu, şu anda ise bu rakam 192.000 metreküptür. TESKİ bugüne kadar 2.045 km altyapı yaptı.

TESKİ Malkara için çalışmaya devam ediyor. Katılımlarınız için teşekkürler.

Tesisin yapılmasında öncü olan, çalışmaların başlatılmasını sağlayan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve Malkara Belediyesi Meclis Üyelerine ve tesisin yapılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”dedi. Genel Müdür Başa konuşmasının ardından Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’a tesise katkılarından dolayı bir teşekkür plaketi takdim etti.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul konu hakkında görüşlerini dile getirdi: “Atıksu arıtma tesisimiz Malkara için çok önemli bir tesis. Yıllarca Malkara’ya hizmet edebilecek kapasitede. Umarım sanayici ve iş adamları da atıksu arıtma tesisini örnek alır. Tesisin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürler.”dedi.

Ardından TESKİ Su Ürünleri Mühendisi Barış Ulus, Malkara İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve TESKİ’nin il genelindeki diğer arıtma tesisleri hakkında sunum yaptı. TESKİ’nin 7 adet biyolojik atıksu arıtma tesisi, 9 adet de ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine sahip olduğu bildirildi. Bunlara ek olarak 2 adet doğal atıksu arıtma tesisi, 1 adet ön arıtmalı derin deniz deşarj tesisi ve 4 adet te proje aşamasında atıksu arıtma tesisi olduğu ifade edildi.

Malkara’nın tamamının evsel atıksuyunu arıtan tesisin arıtma kapasitesinin 7.320 metreküp/gün olduğu dile getirildi. Tamamen standartlara uygun bir şekilde arıtılan suyun doğaya deşarj edilerek, çevrenin korunmasında önemli rol oynadığı belirtildi. SCADA ile uzaktan yönetilerek de gereken tüm müdahalenin tesise yapılabildiği ifade edildi.

Malkara Halkı TESKİ Malkara İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini Gezdi

Konuşma ve sunumun ardından tüm katılımcılar tesisi baştan sona gezdi ve tesisin işletilmesi hakkında yerinde bilgi aldılar. Tesisin son ziyaret edilen yeri atıksuyun arıtılma sürecinden geçerek doğaya nasıl deşarj edildiğinin görüldüğü çıkış suyu noktası oldu. Tesise giriş suyu ve çıkış suyu kıyaslandığında nasıl bir çevre kirliliğinin önüne geçildiği gözler önüne serildi. Tüm ziyaretçiler tesisten çok etkilenerek, böyle bir tesisin Malkara’da olduğunu bu etkinlik sayesinde öğrendiklerini dile getirdiler. Halkın parası ile yapılan bu yatırımların çok yararlı olduğunu ve bundan dolayı deneyimli Malkara Belediyesi ve TESKİ yetkililerine teşekkür ettiler.

 
 


Tarih: 28.05.2018 - 15:11
© 2014-2019 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 237     Dün : 1,760    Toplam : 2.934.851
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası