Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
TESKİ SÜLEYMANPAŞA YAZIR GÖLETİ İÇME SUYU HAVZASINI AĞAÇLANDIRDI

TESKİ SÜLEYMANPAŞA YAZIR GÖLETİ İÇME SUYU HAVZASINI AĞAÇLANDIRDI

TESKİ Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğüne bağlı Tekirdağ Orman İşletme İl Müdürlüğü ile iş birliği içinde yürütülen proje kapsamında, Süleymanpaşa İlçesi Yazır Göleti İçme Suyu Havzası Ağaçlandırma Sahası 4.500 adet fidan ile ağaçlandırıldı.

Yazır Göletinde gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Orman İşletme İl Müdürü Ali Şen, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Berkay Çakır, TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, Yönetim Kurulu Üyeleri Nilgün Marmara, Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Dr. İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, Çevre Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, Yayabaşı Mahalle Muhtarı Sabahattin Oruç ve çok sayıda doğa dostu vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinliklerin açılış konuşmasını TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa yaptı ve konuşmasında; “TESKİ olarak en önemli görevlerimizin başında vatandaşlarımıza sağlıklı içme suyu temin etmektir. Temin ettiğimiz suyun bir kısmını yer altı kaynaklarından, bir kısmını da baraj ve göletlerimizden sağlıyoruz. Süleymanpaşa İlçemize su sağlayan Yazır Göleti önemli bir su kaynağımızdır. Su kaynaklarımızı korumalıyız. Su havzalarımızı ağaçlandırmalıyız. Bu sayede daha kaliteli içme suyu temin etmiş olacağız.  Daha önce yangına maruz kalmış olana bu alanı ortaklaşa bir şekilde ağaçlandırıyoruz. Toplamda 4.500 olmak üzere, 4.000 adet fıstık çamı ve 500 adet selvi fidanı dikiliyor. TESKİ olarak ağaçlandırma çalışmalarımız il genelinde devam edecektir. Bugünkü faaliyetimiz bir başlangıç. Daha nice yeni fidanlar dikeceğiz. Bu çalışmalarda emeği geçen Orman İşletme Müdürlüğü ve TESKİ Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı personeline teşekkür ederim. Tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Yayabaşı Mahallesi Muhtarı Sabahattin Oruç yaptığı kısa ve öz konuşmada; “doğayı koru, yeşili koru, ormanı koru.”dedi ve yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Orman İşletme Müdürü Ali Şen yaptığı konuşmada; “Tekirdağ genelinde arazi sınıflaması nedeniyle boş alan yok ve bu nedenle orman alanları arttırmak mümkün değil. Biz de teşkilat olarak ormanlık alanın yüzde 15'ini oluşturan verimsiz ve bozuk alanları verimli hale getirmek için ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Tekirdağ, Trakya'da en fazla ağaçlandırma çalışması yapılan il. 2017 yılında bu bağlamda 3 bin 720 dönüm arazide saha hazırlığı yaptık ve yaklaşık 1 milyona yakın fidan dikeceğiz. Bu sahada da TESKİ ile ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Yazır Göleti İçme Suyu Havzasını ağaçlandırma çalışmasını yapıyoruz. Ayrıca fıstık çamı ekimi dikmemiz ile de buradaki vatandaşların gelirlerine katkı sağlayacağız. Genel Müdürümüz Şafak Başa'nın da dediği gibi; TESKİ ile ortak çalışmalarımız devam edecek. Değişik gölet havzalarında da toprağı korumak ve sağlıklı içme suyu temini amacıyla çalışacağız.”dedi.

Fidan dikim etkinliğinin ana temasının çevrenin korunması olması sebebiyle etkinliklere katılan Çevre Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu yaptığı konuşmada; “Fidan dikmek şahsımın gönüllülük temelinde 30 yıldır var olan ve destek verdiğim bir faaliyet türüdür. Özellikle, Tekirdağ hızla sanayileşen bir kent olarak böyle bir faaliyetin gerçekleşmesi çok önemli ve nefes aldırıcı. Ortaklaşa yürütülen bu proje gibi başka projelerin de yapılacağını öngörüyorum. Bu mahalle çok şirin ve toprakları çok verimli. Su havzasının mutlaka korunması gerekiyor. Suyun önemi çok iyi bilen insanlar burada bulunuyor. Ancak Tekirdağ bölgesindeki sanayileşmeyi düşündüğümüzde fabrikalar tarafından yeraltından her gün 4 milyon metreküp su çekilmekte, tüketilmekte ya da kirletilmektedir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ'nin bu konuda gösterdiği duyarlılık, çaba değerli. Ayrıca Süleymanpaşa ilçe merkezinin su ihtiyacının yer altından değil de, su havzalarından arıtılarak sağlanması oldukça önemli bir konu. Bu Trakya’da bir ilktir. Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Vatan toprağı kutsaldır kaderine terk edilemez.’ söylemine de uygun bir harekettir. Ben bir vatandaş ve yurttaş olarak bunun devamını diliyorum. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ve bu konuda emeği geçen herkese başarılar diliyorum.”dedi.

Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Berkay Çakır; “Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Ekrem Eşkinat'ın selamını getirdim.  Bu etkinliği düzenleyen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa olmak üzere tüm Süleymanpaşalılar adına teşekkürlerimi sunuyorum. Kurulduğu günden bugüne Süleymapaşa'nın en büyük sorunu olan içme suyu, kanalizasyon ve arıtma tesisi ile ilgili yaptığı başarılı çalışmalara bir yenisini ekleyen TESKİ'ye özellikle teşekkür ediyorum. Çevremizi ve çocuklarımızın geleceğini yakından ilgilendiren bu proje içme suyu havzasının kirlenmesini önleyeceği gibi vatandaşlarımızın doğa ile iç içe yaşamasını da sağlayacaktır. Ağaç, çevre, doğa en kıymetli değerlerimizdir. Ağaç sevgisi olmadan, ağaçlarımız olmadan insan yaşamının sürdürülmesi imkânsızdır. Burada bu fidanları dikerken geleceğimizin en büyük yatırımını yapıyor, çocuklarımıza en değerli miraslarımızı bırakıyoruz. Konuşmamı Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözüyle sonlandırmak istiyorum; Yeşil görmeyen gözler renk zevkinden mahkûmdur. Burayı öyle bir ağaçlandıralım ki kör bir insan bile yeşillikler arasında olduğunu fark etsin.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak ciddi yatırımlara imza attık. Bugün de 112'nci temel atma ve açılışı yapıyoruz. Bugünkü etkinliğimiz hepsinden farklı. Çevreye vereceğimiz katkı, çocuklarımıza bırakacağımız bir mirastır bu. Benim için çok farklı bir anlamı var bu etkinliğin.  Bu işi başlatan sevgili Şafak Başa'ya ve ekibine çok teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum. Nüfus arttıkça yüzey sularını kullanmak daha da önemli hale geliyor. Tekirdağ'da yıllık 60 milyon metreküp su kullanıyoruz.  Bunun yüzde 90'nını da kuyulardan, yer altı sularından temin ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde derinliği 350 metre olan iki kuyu açtık. Yıllar önce 50 metreden su çıkarıyorduk. Bu çok düşündürücüdür. Umarım Naip Barajı'nın devreye girmesiyle, Yazır Göleti ve diğer göletlerin kullanımı ile yüzde 90 oranını 60'lara indirebilirsek Tekirdağ'a ciddi katkı yapmış olacağız. Önce bu çevrenin ağaçlandırılması gerekiyor. Dinimizde `Kıyametin kopacağını bilseniz bile ağaç dikiniz' diye bir hadis var. Böyle bir dinin mensubuyuz. Bu nedenle çevre katliamı bizim dışımızdadır. Bu katliamları yapanları şiddetle kınıyorum. Çevre bizim için çok önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ'da altyapıları tamamlayarak, denize yıllar yılı akan kanalizasyonu tersine çevirip, arıtıp, Marmara Denizi'ne Tekirdağlılar atıksu deşarj etmiyor dedirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Çocuklarımız, torunlarımız tertemiz denizden balık yiyecek, o denizde yüzecekler. Benim en büyük idealim Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ormanını kurmak, bu konuda orman işletme müdürümden bir ricam var. Bize bir yer tahsis edin, Büyükşehir Belediyesi Ormanını kuralım. İşin maddi boyutunu da biz üstlenelim. Bugün dikeceğimiz fidanlar ile temiz çevreyi yaşamayı, çocuklarımıza yaşatmayı bunu sağlayan insanlar ve kurumlar olma duygusu ile hepinize sevgilerimi sunuyorum”.dedi.

Konuşmaların ardından içme suyu havzasında fidan dikimi gerçekleşti.

 


Tarih: 14.12.2017 - 09:03
© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 973     Dün : 2,338    Toplam : 2.769.467
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası