Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
ERGENE HAVZASI KORUMA EYLEM PLANI ÇALIŞMALARI İNCELENDİ

ERGENE HAVZASI KORUMA EYLEM PLANI ÇALIŞMALARI İNCELENDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, Ergene havzası koruma eylem planı kapsamında devam eden projeleri yerinde incelediler. Başkan Albayak ve Genel Müdür Başa’ya Genel Sekreter Oral Karakaya, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı A.Soner Ergin ve Tekirdağ Ergene Derin Deniz A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Ceyhan eşlik etti.

Başkan Albayrak ve beraberindeki heyet, Ergene havzası içinde bulunan organize sanayi bölgeleri kapsamında faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının, atıksularının arıtılarak, denize deşarj edilmesi için yapılan proje ve çalışmaları yerinde inceledi.

Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Ceyhan, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. “Havzada bulunan sanayi kuruluşlarının oluşturduğu atıksular şu anda Ergene Nehrine deşarj edilmektedir. Sanayi kuruluşları tarafından yapılan ve standartlara uygun olmayan bu atıksu deşarj işlemi sonucunda Ergene Nehrinin durumu hiç de iç açıcı değildir. Bu kapsamda yapılan eylem planı neticesinde yapılan yatırımlarla Ergene Nehri artık temiz akacaktır.

Havza içinde bulunan organize sanayi bölgelerinin atıksuları, Ergene, Velimeşe, Çorlu ve Muratlı’da arıtılacaktır. Burada arıtılan atıksular inşaatı devam eden kara boru hattı ile Çorlu İlçesi, Yenice Mahallesi, Şerefli Mevkiinde bulunan derin deniz deşarj tesisine gelecektir. Bu tesisten de 4.500 metre uzaklığa derin deşarj edilecektir. Organize sanayi bölgelerinin atıksu arıtma tesislerinin sağlıklı bir şekilde çalışması ile arıtılan su, Ergene Nehrine akıtılmayarak doğaya zarar verilmemiş olacaktır. Kara boru hattının uzunluğu 66 km’dir. Deniz içinde 4500 uzaklıkta bulunan deşarj noktamız 47.5 metre derinliktedir.”dedi.

 


Tarih: 14.07.2017 - 09:49
© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 621     Dün : 1,353    Toplam : 2.444.168
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Hizmet Alanı Haritası