Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
SÜLEYMANPAŞA BATI ATIKSU İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ İLK SUYU ALDI

SÜLEYMANPAŞA BATI ATIKSU İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ İLK SUYU ALDI

Süleymanpaşa İlçesi için oldukça önem arz eden; Süleymanpaşa İlçesi Batı Atıksu İleri Biyolojik Arıtma Tesisi deneme suyunu aldı. İlk suyun verilmesi münasebetiyle basın mensuplarına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantı atıksu arıtma tesisinde gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak önderli­ğinde gerçekleşen toplantıya TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa’nın yanısıra konuya ilgili basın mensupları katıldı.

Genel Müdür Başa; Süleymanpaşa Batı Atıksu Arıtma Tesisi ve Süleymanpaşa ilçesi genelinde TESKİ tarafından yapılan kanalizasyon şebeke inşaatları çalışmaları hakkında detaylı bir sunum yaptı. Yapılan bu sunum kapsamında Süleymanpaşa ilçesinin atıksuyunun hangi aşamalardan geçerek atıksu arıtma tesisine geldiği, arıtma tesisinde ne gibi işlemlerden geçerek arıtıldığı ve standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj edildiği anlatıldı.

Süleymanpaşa’da kanalizasyon inşaatı çalışmalarımız üç kısım halinde projelendirilmiştir. 1. kısım kapsamında 233.193 metre kanalizasyon, 38.508 metre yağmursuyu olmak üzere toplam 271.101 metre altyapı çalışması kısa bir süre önce tamamlandı. Bozulan yollarla ilgili parke onarım çalışmalarımız devam ediyor. 2.kısım kanalizasyon inşaatı kapsamında toplam 77.167 metre altyapı çalışmamız tamamlanmıştır. Ek imalatlarla birlikte Süleymanpaşa İlçemizde yaklaşık 360 km atıksu hattı inşa ettik. Bu işlerin toplam bedeli KDV hariç 62 Milyon TL’dir. 3. Kısım kanalizasyon inşaatımızın da ihalesini gerçekleştirdik. Bu proje kapsamında Doğu Atıksu İleri Biyolojik Arıtma Tesisi de yapılacaktır. İşin yaklaşık maliyeti 48 Milyon TL’dir.

Süleymanpaşa İlçesinde 1. ve 2. Kısım olmak üzere yapılan atıksu şebeke hatları ve bu hatlarda toplanan atıksu doğrudan denize deşarj edilmeyecektir. Atıksu sahil şeridi boyunca 2.kısım kanalizasyon inşaatı kapsamında yapılan kolektör hattı ile Altınova Mahallesinde bulunan Atıksu Terfi Merkezi 12 istasyonuna gelecektir. Buradan da arıtma tesisine iletilecektir.

Süleymanpaşa’nın yıllardır beklediği yatırım artık gün yüzüne çıktı. Süleymanpaşa Batı Atıksu Arıtma Tesisi ilk deneme suyunu aldı. Tesisin tüm inşaat, elektrik ve mekanik işleri tamamlandı. Geniş kapsamlı bir test işleminden geçiyor. Tesisimiz 243.000 kişilik nüfusa hizmet edecektir. Bu yalnızca Süleymanpaşa ilçesinin batı bölgesinde bulunan abonelerimize yöneliktir. Doğu bölgesi için de ayrıca yapılacaktır. Batı Atıksu Arıtma Tesisi 82.879 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Tesise ulaşan atıksuyun Azot, Fosfor, Organik Karbon ve zararlı mikroorganizmalarının giderimi yapılarak ileri biyolojik arıtma gerçekleştirilecektir.

Tesiste SCADA sistemi de yer alacaktır. Tüm işleyişi elektronik ortamdan yöneterek takip edeceğiz. Yıllarca denize dökülmüş olan atıksu artık tesise gelecektir. Bu tarihi bir gündür. Tüm Süleymanpaşa halkına hayırlı olsun”dedi.

Başkan Albayrak; “Tekirdağ'ın 17 bin nüfuslu halini bilen bir insanım. O dönemde Marmara Denizi, 150 balık türünün yaşadığı pırıl pırıl bir denizdi. Aradan geçen yıllar içerisinde Tekirdağ hızla büyüdü. Hızlı nüfus artışı ve sanayileşmeye bağlı olarak kirlilik de arttı. Yaklaşık 10 yıl önce derin deşarj uygulaması başlamış. Altınova Derin Deniz Deşarj Tesisine taşınan atıksular 1.800 metre uzağa basılmış. Biz bu denizden balık yiyoruz, biz bu denize giriyoruz. Geldiğimiz durum nedeniyle tarihi bir gün yaşıyoruz. Tekirdağ'da yapılan bu hizmeti mutlulukla karşılıyorum. Bir zamanlar Tekirdağ'da su yoktu. Üç ya da dört gün suların kesildiği günler oluyordu. Bir zamanlar Tekirdağ'da hava kirliliği kırmızı alarm veriyordu. Geçmiş dönemlerde görev yapan belediye başkanları imkânları çerçevesinde Tekirdağ için bir şeyler yapmışlardır. Geldiğimiz noktada Tekirdağ çok önemli bir arıtma tesisi kazandı. İçme suyu hatlarımız bizim için çok önemli. Bütün hizmetlerimizi vatandaşlarımız için yapıyoruz. Çalışmalarımız esnasında vatandaşların gösterdiği sabır ve anlayıştan dolayı teşekkür ederim. Bu tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve Tekirdağ'ımıza hayırlı olmasını diliyorum," dedi.

Yapılan açıklamalardan sonra basın mensuplarının soruları cevaplandı. Toplantının ardından Başkan Albayrak ve Genel Müdür Başa basın mensuplarına Süleymanpaşa Batı Atıksu Arıtma Tesisi ve Altınova Mahallesinde bulunan Atıksu Terfi Merkezi 12 istasyonunu gezdirdi. Yapılan gezi sırasında tesislerin işleyişi hakkında uygulamalı olarak bilgiler verildi.

 © 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 392     Dün : 1,280    Toplam : 2.267.571
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Hizmet Alanı Haritası