Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
SÜLEYMANPAŞA İLÇESİ SARILAR İÇME SUYU İSALE HATTI, TERFİ MERKEZİ VE 2 ADET İÇME SUYU DEPOSU HİZMETE GİRDİ

SÜLEYMANPAŞA İLÇESİ SARILAR İÇME SUYU İSALE HATTI, TERFİ MERKEZİ VE 2 ADET İÇME SUYU DEPOSU HİZMETE GİRDİ

Süleymanpaşa İlçesinin içme suyu ihtiyacının %40’lık gibi yüksek bir oranını karşılayacak olan içme suyu tesislere hizmete girdi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Sayın Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Nilgün Marmara ve Sayın Rıza Tekin, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Dr.İbrahim İçöz, Sayın A.Soner Ergin ve İ.Feyzi Ünal, Başkan Danışmanları Sayın Neşat Erdoğan ve Şeref Çetin, daire başkanları, birim müdürleri, muhtarlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Süleymanpaşa ilçemizin içme suyu ihtiyacını karşılayan bu tesisimiz bizim için çok önemli. İçme suyunu bu bölgeden alıyoruz ve Süleymanpaşa’ya iletiyoruz. 1. Etap inşaat kapsamında bu bölgede bulunan içme suyu kuyuları, içme suyu depoları, içme suyu terfi merkezleri ve bölgeyi birbirine bağlayan içme suyu isale hattı çalışmaları yapılmıştır. Nisan 2016 yılında temellini attığımız tesisimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Yapılan iş kapsamında; İçme suyunu temin ettiğimiz10 adet kuyunun binaları yapıldı. Suyun bir kısmı Ergene nehrinin öteki tarafından gelmekteydi. Bu suyu iletmek için Ergene Nehri üzerinden 32 metre genişliğinde 7 metre yüksekliğinde bir köprü inşa ettik. İsale hattımız tamamen köprü üzerinden geçiyor. Elektrikle ilgili sıkıntılar vardı. Burada bir adet modern beton köşk trafo binası yaptık. 1 adet yeni Terfi Merkezi yaptık. 4 adet 650 m3/saat motopomp ve yumuşak yol vericili kontrol panosu imalatı yapıldı. En önemlisi de akıllı su yönetim, uzaktan kontrol ve haberleşme sistemimiz olan  SCADA’yı burayla bağlantılı hale getirdik. Tüm bu imalatların bir parçası olan toplamda 5.118 metre içme suyu isale hattı yaptık. İsale hattımızda son teknoloji ürünü olan duktil demir borular kullanıldı. Duktil boruların kullanım ömrü 100 yılı aşmaktadır. Yapılan bu çalışmalar sayesinde Süleymanpaşa İlçemize su temin eden tesislerimizin birinci etap inşaatını tamamlamış olduk. İkinci etap inşaatımız da; buradan içme suyunu alarak Süleymanpaşa’ya iletecek olan yaklaşık 30 km’lik isale hattı inşaatı olacaktır. En yakın zamanda 2.etap inşaatımıza da başlayacağız ve Süleymanpaşa içme suyu isale hattını tamamen yenilemiş olacağız. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak olmak üzere çalışmalarda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu yatırımın Süleymanpaşa ilçemize hayırlı olmasını dilerim.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Yaptığımız bu yatırımla büyük bir riski ortadan kaldırdık. Süleymanpaşa’ya su ileten, Ergene Nehrinin altından geçen isale hattı, artık nehir üzerine inşa edilen köprüden geçiyor. Ergene nehrinin kirliliği ortada. Bu riskten vatandaşlarımızı kurtardık. Yapılan bu yatırım sayesinde enerji maliyetlerimiz de düşecektir ve içme suyu kalitemiz daha da artacaktır. Bütün TESKİ çalışanlarına, en üst kademesinden en alt çalışanına kadar hepsini kutluyorum, tebrik ediyorum. TESKİ olarak hedefimizi koyduk. Gün gelecek TESKİ kendi barajını da inşa edecektir. Yapılan bu yatırımın herkese hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından Süleymanpaşa İlçesi Sarılar İçme Suyu Tesislerinin açılış kurdelesi kesildi ve inşa edilen tesisler incelendi. İncelemeler sırasında eski içme suyu depolarının haline dikkat çekildi. Yapılan yeni içme suyu depolarının herkese örnek teşkil etmesi dilendi.

 


 


Tarih: 07.04.2017 - 19:19
© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 454     Dün : 1,366    Toplam : 2.889.154
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası