Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
SÜLEYMANPAŞA ALTINOVA MAHALLESİ TAŞKIN KORUMA İNŞAATI TAMAMLANDI

SÜLEYMANPAŞA ALTINOVA MAHALLESİ TAŞKIN KORUMA İNŞAATI TAMAMLANDI

Süleymanpaşa İlçesi Altınova Mahallesinin en büyük problemlerinden biri olan su taşkını ve sel baskınlarının çaresi olan ve TESKİ tarafından yaptırılan Altınova Mahallesi Taşkın Koruma inşaatı tamamlandı ve Altınova mahallesinde yapılan törenle hizmete alındı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem Eşkinat, TESKİ Genel Müdürü Sayın Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Nilgün Marmara ve Sayın Rıza Tekin, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Dr.İbrahim İçöz, Sayın A.Soner Ergin ve İ.Feyzi Ünal, daire başkanları, birim müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda Altınova Mahallesi sakini katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Genel Müdürlüğümüz tarafından 12.04.2016 ihale edilen ‘'Süleymanpaşa Altınova Mah. Taşkın Koruma İnşaatı İşi'' 5.496.040,00 TL sözleşme bedeli ile Sabah Eser-Güner İnş. Ltd. Şti. yükleminde kalmış olup, 26.05.2016 tarihinde işyeri teslimi yapılmıştır.

Bu iş kapsamında taşkınlara sebep olan Malkara Karayolu üzerindeki Eğrek Deresi Islahı, Karadeniz Mahallesi Cevizlik Deresi Islahı, Altınova Mahallesindeki mevcut yağmur suyu hatlarına ilave beton borular ve Malkara Karayolu’ndan Altınova’ya gelen yağmur sularını dereye deşarjını sağlamak amacıyla taşkın menfezleri yapılmıştır.

Eğrek Deresi Islahı amacıyla 210 m uzunluğunda 3 m genişliğinde, 3 m yüksekliğinde betonarme U kesit, 1020 m uzunluğunda 2.70 m genişliğinde, 2.80 m yüksekliğinde betonarme U kesit yapılmıştır. Ayrıca bu perdelerin üzerine TESKİ’nin renklerini taşıyan korkuluklar ve araçlar, vatandaşlar için 3 adet betonarme köprü yapılmıştır. Kum, kil, silt dolan Karayolları Genel Müdürlüğü menfezi TESKİ tarafından temizlenmiş olup uygun dere deşarjı sağlanmıştır.

Karadeniz Mahallesi Karadenizliler Kültür Derneği yanındaki Cevizlik Deresi Islahı için 169 m uzunluğunda 5 metre genişliğinde 2.10 m yüksekliğinde betonarme U dere kesiti inşası gerçekleşmiştir. Büyük bir debi taşıyan Cevizlik Deresi’nin bu betonarme kesit inşası ile Karadeniz Kültür Derneği ve festival alanı taşkından kurtulmuş olup ayrıca TOKİ’den gelen yağmur sularının deşarjı dereye sağlanmıştır. Karadeniz Mahallesi ayrıca 2 tane yaya köprüsü ve araç geçişi içinde 8 metre uzunluğunda araç köprüsü yapılmıştır.

Altınova Mahallesi Olcay ve Gardiyan Sokak mevcut yağmur suyu hatlarına ilave olarak 442 metre çeşitli çaplarda beton boru ilavesi yapılmıştır.

Malkara Karayolu üzerinde Shell Benzinlik- Sumitomo Ticari İşyerleri önünde 910 m uzunluğunda 2mX1.50m – 1.50mX1.50 m gibi ebatlarda taşkın menfezi, 80 m uzunluğunda 1800 mm çapında betonarme boru ve 220 metre trapez açık kanal inşası yapılmıştır. Bu menfezler ile Karayollarının yaptığı ve deşarjını Altınova Mahallesine verdiği yağmur suları yaptığımız menfeze alınarak deşarjı uygun koşullarda dereye verilmiştir. Böylece Malkara Karayolundan Altınova Mahallesine gelen yağmur suları engellenmiştir.

Ayrıca bu iş kapsamında Ördeklidere ıslahı amacı ile 330 metre Ø2000 mm betonarme boru ve Tintindere ıslahı amacı ile 52 metre uzunluğunda 2 m genişliğinde 2,5 m yüksekliğinde prefabrik box döşenmiştir. Bu çalışmaların yapılmasında bize destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak ve tüm TESKİ çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve bu yatırımın Süleymanpaşa’lılara hayırlı olmasını diliyorum”dedi.

Törende konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem Eşkinat; “Felaketler geldikten sonra telafisi çok zor olur. TESKİ sayesinde felaketlerin başımıza gelmesini engelliyoruz. Bugün açılışı yapılacak olan tesis şehrimizin sular altında kalmasını engelleyecek, can kaybı riskini ortadan kaldıracak ve felaket sonrası yaraların sarılması için harcanacak parayı engelleyecektir. Bu yatırımların yapılmasından dolayı başta Kadir Albayrak, bizlere verdiği güzel enerji ve motivasyondan ötürü TESKİ Genel Müdürüne çok teşekkür ederim. Hayırlı olsun.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Altınova’nın yıllardır çektiği sıkıntıların sonuna geliyoruz. Altınova’nın altyapı çalışmaları tamamlandı. Üst yapısı da yapıldı. Yapılan bu taşkın koruma projesiyle birlikte önemli bir yarayı daha iyileştirmiş oluyoruz. Çok zahmetler çekildi. Artık refah günleri yaşayacağız. Su baskınları ve taşkınları önleyeceğiz. Bağ, bahçe ve tarlalarımız sular altında kalmayacak. Bu yatırımın hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Tören sırasında konuşan Altınova Mahallesi sakini İsmet Coşkun, geçtiğimiz yıllarda meydana gelen sel ve su baskınları sebebiyle yaşanan tarımsal sorunları dile getirdi. Ekilen ürünlerin zarar gördüğünü ve yüksek oranda maddi zararlara uğrandığını dile getirdi. TESKİ tarafından yaptırılan taşkın koruma projesi sayesinde bu zararların bir daha oluşmayacağını ekleyerek yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından tamamlanan Süleymanpaşa İlçesi, Altınova Mahallesi Taşkın Koruma İnşaatının açılış kurdelesi kesildi.

 
 


Tarih: 05.04.2017 - 17:46
© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 477     Dün : 1,366    Toplam : 2.889.177
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası