Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
SARAY İÇME SUYU VE KANALİZASYON TESİSLERİ HİZMETE GİRDİ

SARAY İÇME SUYU VE KANALİZASYON TESİSLERİ HİZMETE GİRDİ

Saray ilçesinde yapımı tamamlanan içme suyu ve kanalizasyon tesislerinin açılış töreni, Saray Atatürk Alanında görkemli bir törenle gerçekleşti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve Emre Köprülü, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Sayın Nazmi Çoban, Çerkezköy Belediye Başkanı Sayın Vahap Akay, Hayrabolu Belediye Başkanı Sayın Fehmi Altayoğlu, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Ergene Belediye Başkanı Sayın Rasim Yüksel, Muratlı Belediye Başkanı Sayın Nebi Tepe, TESKİ Genel Müdürü Sayın Dr. Şafak Başa, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ferit Yüksel, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Rıza Tekin, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Dr.İbrahim İçöz, Sayın A.Soner Ergin ve İ.Feyzi Ünal, belediye meclis üyeleri, daire başkanları, birim müdürleri ve çok sayıda Saray’lı vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, “Uzun zamandır yapımına devam edilen altyapı çalışmalarının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bugün 19 milyon Türk Lirası civarında bir yatırımın açılışını gerçekleştiriyoruz. Hem içme suyu hem de kanalizasyon çalışmamız Saray’ın altyapı problemi önemli ölçüde çözülmüş oluyor. 180-190 kilometre civarında bir altyapı çalışması bugün itibarı ile tamamlanmış oluyor. Sarayın eski kanalizasyon tesisi projesiz olarak yapılmıştı. Güncel standartlara uygun değildi. Mevcut atıksular Ergene ve Galata Deresine deşarj edilmekteydi. Saray Kanalizasyon projesini Saray Belediyemiz ve İller Bankası projelendirmişlerdir. İşi onlar başlatmışlardır ve biz de TESKİ olarak işin geriye kalan kısmını devraldık.  Proje kapsamında toplam 83.344 metre atıksu hattı yapılmıştır. Toplanan atıksuları ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine basacak olan 2 adet terfi merkezi inşa edilmiştir. Saray’ın atıksuyu artık derelere değil, ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine iletilecektir. İşlerin biran önce bitmesi için evsel bağlantıların yapılması işini de ihale ettik ve 450.000 TL bedelle 15.000 adet içme suyu evsel bağlantısı ve 7.500 adet kanalizasyon parsel bağlantısı şu anda yapılmaktadır.

Kanalizasyon çalışmalarımız devam ederken içme suyu çalışmalarımız da devam etti. 2015 yılının Nisan ayında yaptığımız temel atma töreni ile bugün içme suyu inşaatı çalışmalarımız da sona erdi. Proje kapsamında 85.113 metre içme suyu şebeke hattı döşenmiştir. Ayrıca 21.000 metre abone hattı da döşendi. Bunula birlikte 100 kilometrenin üstünde içme suyu hattı çalışması tamamlandı ve 3324 adet abone bağlantısı yapıldı. En önemlisi de 5000 tonluk yeni içme suyu deposu yapıldı. Yeni yapılan içme suyu deposunda Saray ilçemize sağlıklı içme suyu verilmektedir.

Saray bugün itibariyle asbestli borulardan kurtulmuştur. Su kayıp kaçaklarının da önüne geçiyoruz. Önceki sistemde yüksek oranda su kaybı oluyordu. Yeni sistemle bunu önlemiş oluyoruz. Bu işlerin başlatıcısı Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’a, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ferit Yüksel’e çok teşekkür ediyorum. Saray üzerinde hususiyetle duran Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak ve tüm TESKİ çalışma arkadaşlarıma emeklerinden dolayı teşekkür ederim. TESKİ Saray’daki çalışmalarını sonlandırmıyor. Çayla, Çukuryurt ve Göçerler Mahallelerinin de kanalizasyonlarını yapacağız. En yakın zamanda ihalesine çıkacağız.” dedi ve yapılan çalışmaların Saray halkına hayırlı olmasını diledi.

İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ferit Yüksel yaptığı konuşmasında, “Yapılan tüm hizmetlerin Saray’a hayırlı olmasını diliyorum. TESKİ ile çalışmalarımız her zaman devam edecektir. TESKİ’nin yaptığı projelerde kazandığı ivme çok yüksek. Diğer su ve kanalizasyon idarelerine kıyasla gayet güzel çalışmalar yapmaktadır.”dedi.

Saray Belediye Başkanı Sayın Nazmi Çoban yaptığı konuşmasında, “Bu zaman kadar yapılan içme suyu ve kanalizasyon altyapı çalışmalarının tamamlanmasını bekleyen Saray halkına teşekkür ediyorum. Çalışmaları yürüten TESKİ Genel Müdürlüğüne ve her türlü desteğiyle arkamızda olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ayrıca teşekkür ediyorum. Saray’ın geleceği kurtuldu. Saray’ın yaşam damarları değişti. Yeni sağlıklı altyapı ile Saray halkı rahat edecek.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,” TESKİ’nin 11 ilçede 300 trilyonluk yatırımıyla beraber Büyükşehrinde buna paralel 300 trilyonluk yatırım yapması ve devam eden yatırımları da ortaya koyduğumuz zaman 2 buçuk yılda 600 trilyonluk yatırım yapan bir Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin sıfırdan kurulan bir belediye olmamıza rağmen geldiğimiz noktayı, başarıyı siz halkımızın takdirine sunuyoruz. Saray bugün, tertemiz içme suyu hatlarıyla, derelere doğrudan akıtılmayan atıksuları ile tarihi bir gün yaşıyor. Sabrın sonu selamettir. Saray halkı herşeyin en güzelini hakediyor. Sizlere hizmet için her zaman hazırız.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Milletvekili Sayın Emre Köprülü, ” Saray ilçemiz her şeye layık. Yaklaşık 20 Milyonluk yatırım yapıldı. Yaklaşık 200 kilometrelik bir altyapı ağı yapıldı. Bizler insanların sağlığını düşünüyoruz. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Milletvekili Sayın Candan Yüceer, “Yapılan bu hizmetler Tekirdağ için çok önemli. 30-40 yıllık altyapı sorunu çözüldü. Tekirdağ ödediği vergilere kıyasla, o değerlere eşdeğer alamadığı yatırım desteklerine rağmen yine de bu yatırımları yapabilmektedir. Çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu başarıların devamını diliyorum.”dedi.

Konuşmalar sonrasında dua edilerek, yapımı tamamlanan içme suyu ve kanalizasyon tesislerinin açılış kurdelesi kesildi ve devreye girmiş olan yeni içme suyu hattından gelen su içildi.

 
 

Tarih: 29.09.2016 - 15:16
© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 667     Dün : 2,132    Toplam : 2.392.380
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Hizmet Alanı Haritası