Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
SÜLEYMANPAŞA-KUMBAĞ MAHALLESİ KANALİZASYON VE KISMİ YAĞMUR SUYU İNŞAATININ TEMELİ ATILDI

SÜLEYMANPAŞA-KUMBAĞ MAHALLESİ KANALİZASYON VE KISMİ YAĞMUR SUYU İNŞAATININ TEMELİ ATILDI

Süleymanpaşa İlçesinin güzide mahallesi Kumbağ Mahallesinin kanalizasyon probleminin ortadan tamamen kalkması amacıyla Kumbağ Mahallesi Kanalizasyon ve Kısmi Yağmur Suyu İnşaatının temeli atıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan temel atma törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Genel Sekreter Sayın Oral Karakaya, Meclis Başkan Vekili Sayın Münür Karaevli, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem Eşkinat, Genel Sekreter Yardımcıları, Başkan Danışmanları, TESKİ Genel Müdürü Sayın Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Nilgün Marmara ve Rıza Tekin, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Dr.İbrahim İçöz, A.Soner Ergin ve Sayın İ.Feyzi Ünal, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, daire başkanları, birim müdürleri, Mahalle Muhtarları, çok sayıda Kumbağ’lı ve Kumbağ’a tatil amaçlı gelen vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, “Kumbağ Mahallesi bizim için çok önemlidir. İller Bankası ile yapılan 30 Milyon TL’nin üzerinde bir kredi anlaşması ile bölgenin altyapı yatırımlarını tamamlayacağız. Proje kapsamında 200 mm, 300 mm, 400 mm ve 500 mm olmak üzere toplam 29.000 metre kanalizasyon hattı, 225 mm ve 355 mm olmak üzere toplam 3.229 metre terfi hattı ve özellikle Kumbağ Mahallesi yağmur yağışlarından da muzdariptir, bu problemi de ortadan kaldırmak için ayrıca 5000 metre yağmur suyu hattı döşenecektir. Sahil şeridinin Kuşaklama Kollektör Hattı İnşaatı için uygun olmaması nedeniyle, proje kapsamında düşük kot seviyelerinde olan noktalara TM-1, TM-2, TM-3, olmak üzere toplam üç adet Terfi Merkezi yapılması planlanmıştır.

Barbaros Mahallemizde kanalizasyon inşaatı çalışmalarımız devam etmektedir. Hem Barbaros, hem Kumbağ Mahallemizde yapılan kanalizasyon inşaatları ile toplanan atıksular kesinlikle doğrudan denize deşarj edilmeyecek. Eski Kumbağ Belediyesinden TESKİ’ye metruk bir şekilde devir olunan bir atıksu arıtma tesisimiz var. Bu atıksu arıtma tesisini de yeniden inşa ederek faaliyete geçireceğiz ve Kumbağ’a ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi kazandıracağız. Böylece vidanjör çilesine son verilmiş olacaktır. Müteahhit firmamızdan da ricamız, çalışmalar sırasından mümkün mertebe vatandaşları rahatsız etmeden çalışmak ve meydana gelen arızaları derhal çözmesidir. Projede emeği geçen ve bize destek olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak, İlçe Belediye Başkanımız Ekrem Eşkinat ve TESKİ çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”dedi.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat yaptığı konuşmasında; “Bugün çok önemli bir gün. Kumbağ yıllardır hep aynı, hiç değişmedi, yenilenmeyi bekliyor. Biz Kumbağ’ı değiştireceğiz. Şu anda Süleymanpaşa ilçe merkezinde yaklaşık 300.000 metre altyapı hattı yenileniyor. Üstüne Barbaros Mahallesi altyapı çalışmaları ve şimdi de üstüne Kumbağ Mahallesinin altyapı çalışmaları eklendi. Bunlar çok büyük işler. Bu işlere bu şekilde girişmek her babayiğidin harcı değildir. Bu bakımdan Büyükşehir Belediye Başkanımızı, TESKİ Genel Müdürümüzü ve TESKİ çalışanlarını kutluyorum. Süleymanpaşa ilçe merkezi toparlanıyor. Ardından Barbaros ve Kumbağ tamamlanacak. Denize atıksu akıtılmayacak. Kadir Albayrak’ın bahsettiği mavi bayraklı denizlerimiz için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Ben bu bölgeye tam 50 yıldır hizmet ediyorum. Şimdi Allah bana bu bölgeye yine hizmet etmeyi kısmet etti. Biz artık Kumbağ'ın ve diğer yerleşim yerlerimizin kaderini değiştirip eski günlerindeki nostaljik günlerine kavuşturacak hizmeti yapmaya geldik. Önce böyle yerde yaşayanların üç temel ihtiyacını çözmek zorundayız.  Altyapı, doğalgaz ve su ihtiyacı. Geçen yıl verdiğim sözleri tutmanın mutluluğu içerisindeyim. Artık Kumbağ vidanjör kullanmayacak.  Naip barajını da teslim alarak oradaki suyu da buraya vereceğiz. Hedefimiz Marmara Ereğlisi'nden Şarköy'e kadar denize bir gram atıksu vermemek. Bu hizmetleri gelecek nesiller için yapıyoruz. Bu proje herkese hayırlı olsun.”dedi.

Konuşmaların ardından dualar edilerek Süleymanpaşa İlçesi Kumbağ Mahallesi Kanalizasyon ve Kısmi Yağmur Suyu İnşaatının temeli atıldı.


 

Tarih: 01.09.2016 - 11:57
© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 667     Dün : 2,132    Toplam : 2.392.380
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Hizmet Alanı Haritası