Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
ŞARKÖY İLÇESİ MUHTELİF MAHALLELER İÇME SUYU İNŞAATININ TEMELİ ATILDI

ŞARKÖY İLÇESİ MUHTELİF MAHALLELER İÇME SUYU İNŞAATININ TEMELİ ATILDI

Şarköy ilçe merkezi ve çeşitli mahallelerinin içme suyu problemlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik içme suyu inşaatının temeli atıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan temel atma törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Şarköy Kaymakamı Sayın Hamdi Üncü, Şarköy Belediye Başkanı Sayın Süleyman Altınok, Çorlu Belediye Başkanı Sayın Ünal Baysan, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Muratlı Belediye Başkanı Sayın Nebi Tepe, TESKİ Genel Müdürü Sayın Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Nilgün Marmara ve Rıza Tekin, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Dr.İbrahim İçöz, A.Soner Ergin ve Sayın İ.Feyzi Ünal, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, daire başkanları, birim müdürleri, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda Şarköy’lü vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Bugün burada yatırım programımızda olan çalışmalarımız dahilinde atacağımız içme suyu inşaatı temeli ile Tekirdağ’ın 11 ilçesinde de temel atmış olacağız. Şu andan itibaren TESKİ, ilimizin 11 ilçesinde de yatırım çalışmalarını sürdürüyor olacaktır. Bu proje kapsamında Kızılcaterzi Mahallesi başta olmak üzere Şarköy İlçesinin ihtiyaç duyduğu muhtelif mahallelerde yaklaşık 40 km içme suyu şebeke hattı ve bunlara ait parsel bağlantıları, 600mm ve 800mm çaplarında olmak üzere duktil demir boru kullanılarak 500 mt içme suyu isale hattı, 100m3 ve 200m3 olmak üzere 2 adet içme suyu deposu yapılacaktır.

Özellikle yaz aylarında su alamayan Kızılcaterzi Mahallesinde yapılacak olan içme suyu hattı ile bölgenin su problemi ortadan kalkacaktır. Uluman Mahallesindeki sık sık arıza yapan şebeke hattını komple yeniliyoruz. Hoşköy Mahallesinde yapacağımız çalışmalar kapsamında, Çokal Barajından gelecek su için mevcut şebekenin yetersiz kaldığı kısımlara yönelik ilave yeni içme suyu hattı yapacağız. Şarköy Merkezin yeni yerleşim yeri olan Kovalık Mevkiine de yeni içme suyu şebeke hattı yapacağız. Yine özellikle yaz aylarında su sorunu yaşayan Çınarlı Mahallesi ve İstiklal Mahallesindeki Güventur Mevkiine yapacağımız 2 adet içme suyu deposuyla Çınarlı Mahallemizin ve Güventur Mevkiinin su problemini çözeceğiz. Sonuç olarak bu proje yalnızca Şarköy ilçe merkezinde değil, Şarköy’ün merkez dışı mahallelerinde de sürecektir. Yapılacak olan çalışmaların projesi TESKİ Plan Proje Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. İhale bedeli KDV dahil 2.234.569 TL’dir.

Şarköy İlçemiz için, ikinci büyük projemiz de Gaziköy Mürefte sahil hattı kanalizasyon kolektörüdür. En yakın zamanda ihalesine çıkacağız. Şu anda keşif metraj aşamasındayız. Yapmış olduğumuz çalışmalarda bize destek olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Şarköy Belediye Başkanı Sayın Süleyman Altınok ve TESKİ mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çalışmaların halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Şarköy Belediye Başkanı Sayın Süleyman Altınok yaptığı konuşmasında, “ Hayata geçmesi istenen bu projeler bizim için büyük önem taşımaktadır. Özellikle yaz aylarında söz konusu mahallelerimizde su sıkıntısı hat safhadadır. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’a yapılan bu yatırımlardan dolayı çok teşekkür ederim.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Böyle güzel bir günde güzel ve özel bir yatırımın hayata geçmesinin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 28 aylık Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak yatırımlarımız ve projelerimiz süreç içinde artarak ve kendini yenileyerek bugünlere kadar geldi. İnsan odaklı sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışı ile çıktığımız bu yolda her adımımızı mutlu bir Tekirdağ olma yolunda attık. Projelerimizle gelişmeye ve ilerlemeye de devam edeceğiz. Projelerimizden biri de Tekirdağ'da 50 binin altında ilçe bırakmamak olacaktır. Şarköy'ün nüfusu yaz aylarında 250 bine kadar ulaşıyor. Yapacağımız yatırımlar ile bu süreyi 7 aya kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Projeler üreterek, çalışmalarımıza yenilerini ekleyerek bu hedefe ulaşmayı planlıyoruz. Bu konuların en önemlilerinden biri de doğalgaz. Görev süremizin sonuna kadar vatandaşlarımıza doğalgazı getirmek istiyoruz. Ulaşımın iyileştirilmesi anlamında ise yolların yapılandırılması ve Tekirdağ Deniz Otobüslerinin hayata geçirilmesi ile hem karayolu hem de deniz yolu ile Şarköy'e ulaşımın sağlanması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bir diğer projemiz ise Şarköy'de altyapı sorunlarının tamamen ortadan kaldırmak. Bir süre sonra ise Tekirdağ'ın gündeminden vidanjörü kaldıracağız. Bütün bu projeler Şarköy'ün ekonomisine katkı sağlayacak. Vatandaşlarımız Şarköy'de yaşamanın huzur ve mutluluğunu yaşarken bizler de görev süremiz boyunca verdiğimiz tüm sözleri yerine getirmenin gururunu yaşayacağız." dedi.

Son olarak konuşmasını gerçekleştiren Şarköy Kaymakamı Hamdi Üncü, " Bugün burada Şarköy İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu İnşaatı Temel Atma Töreninde sizlerle birarada olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Son günlerde çok önemli şeyler yaşamamıza rağmen yapılan tüm hizmetler bizim için çok önem taşıyor. Bu ülke için çaba gösteren her kurumun yanında olduğumu belirtmek isterim. Bu anlamda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresinin yapmış olduğu bu yatırımın da bize bir umut olduğunu belirtmek istiyorum. TESKİ’nin bu yatırımlarıyla ilçemizdeki içme suyu sorunları çözülmüş olacak. Bunun yanı sıra sahil bölgemizde kolektör ve biyolojik arıtma gibi yatırımların tamamlanması ile birlikte ilçemizin altyapı sorunlarını büyük ölçüde çözmüş olacağız. 28 aydır TESKİ’nin sürdürdüğü çalışmaların toplam bedelinin yaklaşık 300 Milyon TL olduğunu öğrendiğimde çok etkilendim. Bu işler kolay işler değil. Çünkü yeni bir sisteme geçildi. TESKİ yeni kurulan bir kurum. Hem yapılanmasını sağlayıp hem de böyle büyük işlere imza atabilmek başlı başına bir başarıdır. İlçemiz adına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Konuşmaların ardından dualar edilerek butona basıldı ve Şarköy İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu İnşaatının Temeli atıldı.

 
 

© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 390     Dün : 1,280    Toplam : 2.267.569
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Hizmet Alanı Haritası