Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
ÇERKEZKÖY İMAR SAHASI YAĞMUR SUYU VE TAŞKIN KORUMA İNŞAATI TAMAMLANDI

ÇERKEZKÖY İMAR SAHASI YAĞMUR SUYU VE TAŞKIN KORUMA İNŞAATI TAMAMLANDI

Çerkezköy İmar Sahası Yağmur Suyu ve Taşkın Koruma İnşaatının tamamlanması münasebetiyle düzenlenen tören Gazi Osman Paşa Mahallesinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Genel Sekreter Oral Karakaya, Çerkezköy Belediye Başkanı Sayın Vahap Akay, Hayrabolu Belediye Başkanı Sayın Fehmi Altayoğlu, Kapaklı Belediye Başkan Vekili Ender Dubaz, TESKİ Genel Müdürü Sayın Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Nilgün Marmara ve Sayın Rıza Tekin, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Dr.İbrahim İçöz, Sayın A.Soner Ergin ve İ.Feyzi Ünal, belediye meclis üyeleri, daire başkanları, birim müdürleri, çok sayıda vatandaş ve her yağışlı havada evleri sular altında kalan İmar Sitesi Sakinleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, “İki etaplı bir proje hazırladık. Birinci etap çalışmalar kapsamında bazı dereler üzerinde taşkınlara neden olan köprü ve menfez yapım işlerini hızla tamamladık ve sonuç olarak 4 adet menfez ve 1 adet köprü yapmış olduk. İkinci etap çalışmalar kapsamında da Çerkezköy ilçe merkezinde afetlere sebep olan yağışlı havalarda, vatandaşlarımızı bu sıkıntılardan kurtarmak üzere Çerkezköy Taşkın Koruma ve Yağmur Suyu Projemizi hazırladık. TESKİ teknik ekibi derhal cadde cadde, sokak sokak gezerek çalışma yapılacak güzargahları belirlediler, projeyi geliştirdiler ve derhal inşaatına başladık. Çünkü yağışlı havalarda Çerkezköy’ün nasıl sel baskınlarına maruz kaldığına bizzat şahit oldum. Sözleşmemiz gereği işin bitim tarihi Ekim ayıydı fakat müteahhit firmamız çok hızlı çalıştı ve işi yaklaşık 5-6 aylık bir süre içinde bitirdik.  

Birinci güzergâh olan 1700 metre uzunluğundaki projemiz 1200 mm çapındaki borular ile Başarır Sokağın Fatih Caddesi ile kesiştiği noktadan başlamış ve bu sokağın sonunda 1800 mm çap şeklinde Barbaros Caddesi yatay sondaj ile geçilmiş, sırasıyla Uğur Sokak, Efendioğlu Sokak, İmar Sitesi, Şehit İlker Akkaya Sokak, Sayar Sokak, Batur Caddesi ve Yılmaz Sokaktan geçerek Küçük Sanayi Bölgesi içerisinden Çorlu Deresi’ne bağlanarak, güzergâhın imalatı tamamlanmıştır. Ayrıca Çerkezköy Pazar Yeri Alanındaki su baskınlarını önlemek amacıyla 200 metre uzunluğunda 1000 milimetrelik beton boru ile yağmur suyu projelendirilerek imalatı tamamlanmıştır. İkinci güzergâh ise 760 metre uzunluğunda olup 1600 milimetrelik beton borular ile Kartal Sokağın Öztrak Caddesi ile kesiştiği noktadan başlayarak, Pınarça Deresine kadar olan kısmın imalatı bitirilmiş ve yağmur suları Pınarça Deresine deşarj edilmiştir. Böylece mevcut eski tonozdan gelen yağmur suları şehir merkezine girmeden kuşaklama hattı şeklinde alınarak en kısa noktadan dereye deşarj edilmiştir. Ayrıca yağmur suyu hattı ile çakışan mevcut eski atık su hatları yenilenerek 200mm 300mm ve 500mm çaplarında olmak üzere yaklaşık 500 metre atık su hattı da yapılmıştır. Vatandaşlarımızı mağdur etmeden çalıştığı ve çalışmaları kısa bir sürede tamamladığı için müteahhit firmaya, projelerin hazırlanmasında TESKİ Projeler Dairesi Başkanlığı personeline, Planlama Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı personeline, yatırımlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcımız İbrahim Feyzi Ünal’a, Çerkezköy Belediye Başkanı Sayın Vahap Akay’a ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a teşekkür ediyorum. Yapılan tüm yatırımların halkımıza hayırlı olmasını diliyorum”dedi.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay yaptığı konuşmasında, “TESKİ Genel Müdürümüz Şafak Başa, göreve geldiği günden bugüne yaptığı çalışmalarla TESKİ’ye büyük bir ivme kattı. Neredeyse her ay bir temel atma töreni, bir açılış gerçekleştiriyoruz. Bu doğru işleri karalamaya çalışanlar oluyor. O ipsiz sapsızları kafana takma Müdürüm. Bizler ve vatandaşlarımız, kimin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizler sizin arkanızdayız. Altyapı işi kolay iş değil. Vatandaşımız açısından en önemli yatırımlardan biri gerçekleşiyor. 7 milyon lirayı bu toprakların atına gömdük, üzerini de kapattık ve vatandaşlarımız bunun kıymetini anlayacaklar. Bugünün değil, yılların yok sayılan meselesini Büyükşehir Belediyemiz ve TESKİ’yle birlikte hallettik. Emeği geçen herkese ve Sayın Kadir Albayrak’a çok teşekkür ederim”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Göreve ilk geldiğimiz zamanlar Vahap Başkan gece telefonla beni aradı ve ilçenin sular altında kaldığını söyledi. Yağmurluğumuzu giydik, çizmelerimizi çektik ve Çerkezköy’e gelip felaketi yerinde gördük. 1 yıl sonra yaşanan taşkın olayına da göreve yeni gelen TESKİ Genel Müdürümüzle birlikte geldik. Bu durum Çerkezköy’ün kaderi olamazdı ve hemen tedbir alınması talimatını verdim. Bugün o tedbirler alındı ve bundan dolayı çok mutluyum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi, son mazgal yerleştirildi ve taşkın koruma hattı faaliyete başlamış oldu.

 
 

Tarih: 27.05.2016 - 12:12
© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 668     Dün : 2,132    Toplam : 2.392.381
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Hizmet Alanı Haritası