Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
TESKİ SCADA VE KRİZ YÖNETİM MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

TESKİ SCADA VE KRİZ YÖNETİM MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

14 Mayıs 2015 tarihinde ihalesi yapılan TESKİ SCADA sistemi ve Kriz Yönetim Merkezinin açılış töreni gerçekleşti.

TESKİ Hizmet Binasında gerçekleştirilen açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir ALBAYRAK, Genel Sekreter Sayın Oral KARAKAYA, Başkan Vekili Sayın Münür KARAEVLİ, Belediye Meclis Üyesi Sayın Funda SERFİCE ve Sayın Halil İbrahim YERLİKAYA, TEKPARK A.Ş. Genel Müdürü Sayın Şahabettin KÜÇÜKYAZICI, TESKİ Genel Müdür Yardımcıları İ. Feyzi ÜNAL, Dr. İbrahim İÇÖZ, TESKİ Kurucu Genel Müdürü Prof. Dr. Sayın Halim Orta, Büyükşehir Meclis Üyeleri, Daire Başkanları ve Basın Mensupları katıldı.

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa projenin detayları hakkında bilgi verdiği konuşmasında “Bir insanın sadece 3 dakika havasız, 3 gün de susuz yaşayabileceği düşünüldüğünde, suyun önemi artık bir gerçektir. Kimsenin suyu israf etme lüksü yoktur. Bir gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen su sarfiyatı, kalitesinin sürekli ölçülmesi ve kontrol edilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaşamımızın her alanına giren teknolojinin bu alanda rol almaması düşünülemez. Son yıllarda, su üreten ve dağıtan bütün organizasyonlar teknolojiyi su dünyasında uygulamaya başlamışlardır. Bu kapsamda su otomasyonu, uzaktan erişim-kontrol ve veri toplama veya SCADA gibi sistem ihtiyaçları doğmuştur. Bu sistemler ve standartlar yasalar ile de tanımlanmıştır.

Tamamı TESKİ bünyesinde projelendirilmiş, %95’i yerli, muadil projelere göre daha ekonomik, dünya standartlarında en üst segment ürünler kullanılmış olan SCADA sistemi kapsamında içme suyunun akış, debi, seviye, basınç, klor pH, bulanıklık gibi değerleri ölçülerek takip edilecektir.

Bugün itibari ile il genelinde, ilk etapta 5 ilçe merkezi, 3 içme suyu grubu, 4 mülga köy, 4 mülga belde olmak üzere nüfusun % 60’nın kullandığı içme suyu SCADA sistemi üzerinden takip edilecektir. Bu takip işlemleri kapsamında, 170 ölçüm ve kontrol noktası dahilinde, 137 noktada debi ölçümü, 39 noktada klor ölçümü, 68 noktada depo seviye takibi, 60 noktada basınç ölçümü gibi işlemler yapılacaktır.

SCADA projesinin kazanımları arasında, arızalara hızlı müdahale, kayıp kaçak takibi, su enerji ve işgücü tasarrufu, su kaynaklarının verimli kullanımı ve geleceği planlama gibi maddeleri sıralayabiliriz” dedi.

SCADA ve Kriz Yönetim Merkezinin açılışında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “TESKİ ve Büyükşehiri izlemeye devam edin. Tekirdağ’da önemli altyapı sorunları var. 30 Büyükşehir içerisine altyapı ile uğraşan tek büyükşehiriz. Ama bütün bunları yapacağımız çalışmalarla aşacağız. Süleymanpaşa’da 1.7.2017 tarihinde tüm altyapı sorunları bitmiş olacak. Diğer ilçelerimizde de altyapı çalışmalarımız olanca hızıyla devam ediyor. 2016’nın başından itibaren de yeni temel atmalar ve açılışlarla bir arada olacağız. 30 Mart 2019’da verdiğimiz bütün sözlerin yerine getirmiş olduğunu göreceksiniz. Teknolojik imkanları kullanarak suyumuza sahip çıktığımız SCADA sisteminin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kurdela kesilerek açılış gerçekleştirildi. Açılışın ardından TESKİ İçme Suyu Dairesi Başkanlığı bünyesinde SCADA sorumlusu Elektrik Elektronik Mühendisi Bora METİN’den SCADA’nın çalışma sistemi ile ilgili yetkililerden bilgi alan Başkan ALBAYRAK, Aşağı Sevindikli Su Kuyularına ilk müdahalesini de sistem üzerinden yapmayı ihmal etmedi. Açılışta ayrıca su kuyularına canlı bağlantı gerçekleştirildi. SCADA Odası aynı zaman kriz yönetim merkezi olarak da kullanılacak ve suyun sürekli takip ve kontrolünün yanı sıra; kamera görüntüleri, araç takip sistemleri, sel taşkın takip sistemleri, kritik noktalara yerleştirilecek vana-debimetre odaları ile olası krizlere tek merkezden elektronik olarak müdahale edilebilecek.    

 
 

© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 390     Dün : 1,280    Toplam : 2.267.569
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Hizmet Alanı Haritası