Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
SÜLEYMANPAŞA BATI ATIKSU İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ TEMELİ ATILDI

SÜLEYMANPAŞA BATI ATIKSU İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ TEMELİ ATILDI

Tekirdağ’ın yıllardan beri özlemini çektiği temiz deniz hayalinin gerçekleşmesi için en büyük adım atıldı ve Batı Atık Su Arıtma Tesisi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa projenin detayları hakkında bilgi verdiği konuşmasında, “Toplam inşaat alanı 82.879 m2’dir. Hafriyat çalışmalarında toplam 897.500 m3 (51.000) kamyon hafriyat gerçekleştirilmiştir. 31.242.000 bedel ile ihale edilmiştir. Batı Atık Su Arıtma Tesisi ilk etapta 243.000 kişilik nüfusa hizmet edecek, nüfusun artması durumunda ikinci kademe yapıların inşaası ile 365.000 kişiye hizmet edecek kapasiteye ulaşacaktır. Batı Atık Su Arıtma Tesisi ilk kademede günde 40.440 m3, ikinci kademe yapılar ile de 60.600 m3 suyu arıtacak kapasiteye ulaşacaktır.

Projenin kontrollük hizmetleri TESKİ teknik personeli tarafından yapılacaktır. Arıtma tesisinde arıtılacak olan atık su fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulmasının ardından bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılacaktır.” dedi.

Geçtiğimiz dönem başlatılan ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de ısrarla üzerinde durduğu Atık Su Arıtma Tesisi’nin temel atma töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ’ın en büyük projelerinden birini hayata geçirme adına büyük bir adım attıklarını belirterek, “Bugün burada Tekirdağ için büyük önem taşıyan Batı Atık Su Arıtma Tesisi’nin açılışı için toplanmış bulunuyoruz. Bir ilin gelişmişlik düzeyinin göstergelerinden bir tanesi de o ilin arıtma tesisine sahip olup olmamasıdır. Tekirdağ’da artık nihayet bir arıtma tesisine kavuşacak. Çocuklarımızın yüzebildiği, sağlıklı bir şekilde balık yiyebildiğimiz bir denize bu sayede kavuşacağız. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Büyükşehir ne yapıyor diye soranlara açılışlara temel atmalarla en güzel cevabı veriyoruz ancak asıl cevabı 2016-2017-2018 yıllarında yapacağımız çalışmalarla vereceğiz. TESKİ, büyük projelere imza atmaya devam ediyor. Bu projenin hayata geçmesinde, geçtiğimiz dönem projeyi başlatan ve finansmanının sağlanmasında büyük emek harcayan Adem Dalgıç ve ekibine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Başkan Albayrak konuşması esnasında bir jest yaparak Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç’ı kürsüye davet etti ve projeye katkılarında dolayı kendisine teşekkür etti.

Kürsüye gelen Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç’ta projenin bu aşamaya geldiğini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yaptığımız çalışmaların karşılık bulduğunu görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi, projeyi kararlılıkla devam ettiren ve kendisini kürsüye davet ederek jest yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür etti ve Atık Su Arıtma Tesisinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat da TESKİ’nin Süleymanpaşa’lı insanlar için çalıştığını, her zaman kendilerinin arkasında olduklarını söyledi ve tesisin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Tekirdağ Milletvekili CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak da, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük bir projeye imza attığını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, beraberindeki heyet ile birlikte butona basarak temel atma işlemini gerçekleştirdi.

 

 

Tarih: 19.10.2015 - 23:21
© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 668     Dün : 2,132    Toplam : 2.392.381
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Hizmet Alanı Haritası