Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk

BASIN AÇIKLAMASI (2018/31)

Bazı sosyal medya hesaplarında Tekirdağ’da ishal salgını olduğu, bunun da sebebi olarak TESKİ’nin içme sularına lağım karıştığı iddia edilmektedir. Bahsi geçen iddiaya açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

TESKİ’yi yıpratmak için yapılan yayınlarda yer alan ifadeler tamamen asılsız olup gerçeği yansıtmamaktadır. İçinde bulunduğumuz seçim dönemi sebebiyle, siyasi amaçlı olarak halkımız bazı şer odakları tarafından yalan ve yanlış bilgilerle olumsuz yönlendirilmeye çalışılmaktadır.

Asılsız yayınlarda iddia edilen konu üzerine, Tekirdağ Valiliğine bağlı resmi makamlarla yapılan görüşmeler neticesinde, içme suyundan kaynaklı herhangi bir ishal salgını vakası olmadığı bilgisi alınmıştır.

Kaldı ki; TESKİ personeli tarafından ayda 400 lokasyondan mikrobiyolojik numune ve kimyasal numune olmak üzere toplam 800 adet su numunesi alınmaktadır. Ayrıca Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından da, yeni oluşturduğumuz numune alma kabinlerinden numuneler alınarak şebekeye verdiğimiz su sürekli olarak denetlenmektedir.

İçme-kullanma suyunda dezenfeksiyon etkinliğinin denetlenmesi amacıyla, serbest klor ölçümleri Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğünün belirlemiş olduğu noktalardan TESKİ Klor Saha Personeli tarafından pazar günü dâhil her gün yapılmaktadır.

Tekirdağ ili genelinde klorlama yapılmayan hiçbir noktamız bulunmamakta olup, klorlama oranımız %100'dür. Yine içme suyu depolarımız her sene rutin aralıklarla temizlenmektedir. Alınan bu tedbirler sonucu bugüne kadar TESKİ’ye resmi makamlar tarafından su kaynaklı herhangi bir hastalık bildiriminde bulunulmamıştır.

Bu tür yayınlar yapılarak şebekeye verilen içme suyunun güvensiz ve sağlıksız olduğu algısı yaratılarak, vatandaşlarımızın ev tipi su arıtma cihazları satın almaya ya da paketlenmiş su kullanmaya yönlendirilmeye çalışıldığı düşünülmektedir. Kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik bu tür maksatlı yayınlara itibar edilmemesi vatandaşlarımızın lehine olacaktır.

Ayrıca yapılan bu asılsız yayınlar hakkında adli ve idari makamlara gerekli başvurular yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü.

© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 482     Dün : 1,366    Toplam : 2.889.182
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası