Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk

BASIN AÇIKLAMASI (2018/20)

Çorlu Avrupa Yakası Gazetesinin 9 Nisan 2018 tarihli “Alt Yapı Yok, Lağım Suları Geri Basıyor” başlıklı haberinde; Çorlu İlçesi Kemalettin Mahallesi Muhtarı Ali POYRAZ mahalleye ait sıkıntıları anlatmış olup, buna bağlı olarak en büyük sorunlarından biri de altyapı sorunu olduğundan bahsedilmiştir. Haberde bahsi geçen konulara açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Kemalettin Mahallesinin toplam yüzölçümü 3.997.263 m² ve nüfusu 15.872 kişidir. Büyük çoğunluğu yeşil saha ve mera vasfında olan mahallede yerleşim ve yapılaşma bulunan alan 550.000 m²’dir.

ALO 185 çağrı merkezimize gelen ihbarlar ve arızalar araştırıldığında 2018 yılı içerisinde Kemalettin Mahallesinden 72 adet kuka ve 32 adet kanalizasyon arızası sistemimize düşmüş olup ekiplerimizce ilgili arızalar onarılmıştır. 2018 yılı içerisinde Çorlu ilçesi genelinde 1.082 kuka ve 554 kanalizasyon arızası sistemimize düşmüş olup, Kemalettin Mahallesine düşen pay %6 civarında olup normal seviyelerdedir. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere yüksek oranda olumsuz bir tablo olmasa da 20.04.2018 tarihinde ihalesi yapılacak olan Çorlu İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu Kanalizasyon ve Yağmur Suyu işi kapsamında Kemalettin Mahallesinde 1.000 metre kanalizasyon imalatı ile altyapısı eskimiş olan yaklaşık 5.000 m² alanda kanalizasyon yenileme çalışması planlanmaktadır.

İhale sonrası yapılması planlanan imalatın yanı sıra, TESKİ tarafından 2016 yılı içerisinde yapılan “Çorlu İlçesi Kumyol Caddesi İçme Suyu ve Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı” kapsamında Kemalettin Mahallesinde 200.000 m² lik kısımda 5.000 metre kanalizasyon imalatı yapılmıştır. Yine 2016 yılı içerisinde TESKİ tarafından “Çorlu İlçesi Nusratiye Mahallesi Kollektör Hattı İnşaatı” kapsamında tesis edilen 800 mm çaplı kolektör hattı vasıtasıyla Kemalettin Mahallesi Küme Evler ve Nusratiye Mahallesi ile yaklaşık 40.000 m²  alana sınır olan tüm sokaklarda uzun yıllar açıktan akan evsel nitelikte atıksular tekniğine uygun olarak kapalı sistem ile yer altına alınmış olup Çorlu İleri Biyolojik Arıtma Tesisine iletimi sağlanmıştır.

Hâlihazırda devam eden Çorlu İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu ve Depo İnşaatı işi kapsamında ilçemizin eski yerleşim yerlerinden olan Kemalettin Mahallesinde asbest borular isale hattı niteliğinde olan büyük çaplı modern HDPE borular ile değiştirilmektedir.

İller Bankası tarafından onaylı yağmur suyu projesine göre imal edilen, mahalle sınırları içerisinde kolektör hakkı görevi gören 1200 mm çaplı yağmur suyu hattı ve alıcı-toplayıcı ızgaralarında her türlü periyodik bakım ve temizlik çalışmasıda aralıksız devam etmektedir. Saha ekiplerince ihtiyaç görülen her türlü ek imalat geciktirilmeden tesis edilmektedir.

TESKİ ilçe ve mahalle ayrımı gözetmeksizin altyapı ihtiyaçlarını analiz ederek ilgili daire başkanlıklarıyla değerlendirerek gerekli imalatları gerçekleştirilmektedir. Yapılacak imalatlarda ilçe belediyeleri ve diğer altyapı kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde çalışılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü.

© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 1,439     Dün : 1,956    Toplam : 2.825.150
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası