Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk

BASIN AÇIKLAMASI (2018/13)

Habertrak Gazetesinin 7 Mart 2018 tarihli “Çanakkale Şehitlerine Büyük Ayıp” başlıklı haberinde; Süleymanpaşa’da şehitlik yanında yapılan çalışmalar sırasında Çanakkale Şehitlerinin kemiklerinin ve kafataslarının çıktığından bahsedilmiştir. Haberde bahsi geçen konuya açıklık getirmek ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

TESKİ Genel Müdürlüğünce yürütülen Süleymanpaşa İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu İnşaatı kapsamında, Zafer Mahallesi Muratlı Caddesi üzerindeki 2.500 metreküplük içme suyu deposu alanı içinde bir süre önce yapılan vana odası inşaat kazı çalışmalarına kış şartları ve yağışlar nedeniyle ara verilerek geri dolgusu yapılmamıştır.

Yağışların etkisi ile kazı alanı şevinde meydana gelen toprak kaymaları sonucu kazı alanında kemik parçalarının ortaya çıktığı, vatandaşlar tarafından emniyet birimlerine ve TESKİ yetkililerine bildirilmiştir. Bunun üzerine TESKİ Süleymanpaşa Şube Müdürü ve iki özel güvenlik görevlisi derhal bahsedilen alana intikal etmiştir. Aynı saatlerde emniyet birimleri de bahse konu alana gelerek, TESKİ yetkilileri ile beraber kazı alanını kontrol altına almıştır. Konu emniyet birimleri tarafından Müracaat Cumhuriyet Savcısına bildirilmiş ve Savcının talimatı ile olay yeri incelemesi yapılmıştır.

İncelemenin ardından Savcılık talimatı ile emniyet yetkilileri nezaretinde vana odasının etrafı ve açığa çıkan kemiklerin üzeri herhangi bir müdahalede bulunulmadan toprakla kapatılmıştır. Ayrıca açığa çıkan bu kemiklerin Çanakkale Şehitlerine ait olduğuna ilişkin bir tespit söz konusu değildir.

Söz konusu vana odası etrafı tel örgü ile çevrili ve mülkiyeti tamamen TESKİ’ye ait olan, su deposu alanı içerisinde yer almaktadır.

Haberlerde ve sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi, TESKİ asla Şehitlik alanında bir kazı çalışması yapmamış ve şehitlerimizin kabirlerine asla fiili bir müdahalede bulunmamıştır. Ayrıca TESKİ mülkiyetindeki bu alan tapu kayıtlarında Tarihi Eser Şerhli bir alan değildir.

Kemikler TESKİ’nin yaptığı kazılar sırasında ortaya çıkmamış, zaman içinde yağışların etkisi ile toprağın kayması sonucu görülür hale gelmiştir.

TESKİ Genel Müdürlüğü yaptığı çalışmaların tamamında yasal mevzuata uygun hareket etmektedir. Sosyal medya vb. bazı basın yayın organlarında yer aldığı gibi aziz şehitlerimize saygısızlık yapıldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu hassas süreçte, gerçeği yansıtmayan bu gibi haberlerle aziz şehitlerimizin istismar edilmesi kabul edilemez.

Sonuç olarak; yetkili makamlarca mevcut çalışmalarımızın durdurulması yönünde alınmış bir karar bulunmayıp, çalışmalarımız iş programına uygun olarak devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü.

© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 1,073     Dün : 2,338    Toplam : 2.769.567
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası