Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk

BASIN AÇIKLAMASI (2017/56)

Çerkezköy Bakış Gazetesinin 13 Kasım 2017 tarihli nüshasında yayımlanan “Bu soyguna biri dur desin” başlıklı haberinde; ön ödemeli su yüklemesi yapan bir abonenin yaptığı toplam ödemenin yarısından daha fazlasının ek ödeme olduğu ve bu duruma verdiği tepkiden bahsedilmiştir. Haberde bahsi geçen konuya açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Haberde bahsedilen ön ödemeli 20 ton su yükleme işlemi özetlendiğinde; 1.kademeye dâhil olan ilk 10 ton suyun atıksu bedeli ile birlikte ücreti 32 TL, 2.kademeye kalan 10 ton suyun atıksu bedeli dâhil ücreti 41,80 TL’dir.  20 ton ön ödemeli su yükleme işleminde TESKİ’ye ait olan ücretlerin toplamı 73,80 TL’dir. Bu ücrete ait olan % 8 oranında KDV 5,90 TL’dir ve doğrudan Maliye Bakanlığına aktarılmaktadır. TESKİ’nin bütçesine girmez.

Su ve Atıksu bedelinin haricinde Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) 5,60 TL’dir ve TESKİ’ye ait değildir. Kapaklı Belediyesi Katı Atık Toplama Bedeli 8 TL, Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Bedeli 3,20 TL’dir ve bu bedellerin KDV ücreti 2,02 TL’dir. Katı atık toplama ve bertaraf ücretlerine %18 KDV uygulanır. Bu ücret de Maliye Bakanlığına aktarılır. 

TESKİ’ye ait olan su ve atıksu bedeli haricindeki tüm bedeller aşağıdaki mevzuata göre TESKİ tarafından abonelerden alınarak, ilgili kurumlara aktarılır.

Mevzuat: Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Atıksu, Altyapı ve Evsel Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 22’nci maddesinde yer alan; “Atıksu ve evsel katı atık hizmetlerine ait ücretlendirme, yapılan hizmetin karşılığı olarak müstakilen, düzenli aralıklarla su faturaları üzerinden yapılır.”

Mevzuata göre TESKİ aboneleri kullandıkları suyun ücretini ödemekle yükümlü oldukları kadar, kanalizasyon(atıksu) altyapı şebeke hattı ve tesislerinin yer aldığı yerlerde atıksu ücreti ödemekle de yükümlüdür. Yalnızca kanalizasyon şebeke hattı olmayan yerlerde, fosseptik çukuru kullanan abonelerden atıksu bedeli tahsil edilmez.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü.

© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 922     Dün : 2,338    Toplam : 2.769.416
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası