Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk

BASIN AÇIKLAMASI (2017/53)

Trakya Gazetesinin 3 Kasım 2017 tarihli nüshasında “Vatandaş TESKİ’den Şikâyetçi” başlıklı haber yayımlanmıştır. Haberde bahsi geçen konuya açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 11 inci maddesine göre 12/10/2004 tarihi ile 26/07/2008 tarihleri arasında yapılmış, ancak iskanı alınmamış binaların bağımsız bölümlerine iskan alınıncaya kadar “Geçici Konut Aboneliği” yapılmaktadır. Geçici konut aboneleri normal konut abonelerine göre % 25 daha fazla ücretlendirilmektedir. Bu tarihler arasında inşa edilen binaların giriş sayaçlarına haberde bahsedildiği gibi inşaat/şantiye aboneliği yapılmamaktadır. Giriş sayaçları da geçici konut aboneliğine dâhil olur.

26/07/2008 tarihinden sonra yapılan binalarda Kanun gereği iskan alınmadan konut aboneliği yapılmamaktadır. Bina inşaatına başlanırken gerekli şartlar uygunsa sayaç takılarak inşaat/şantiye aboneliği yapılmaktadır. İskân alınmadan yerleşilen ve ikamet edilen binalarda vatandaşlarımız abone olamadıkları için binanın inşaat/şantiye aboneliğinden, yani tek sayaçtan su kullanmaktadır. 26/07/2008 tarihinden itibaren inşa edilen binalara geçici konut aboneliği yapılamaz. Kanun gereği yalnızca inşaat/şantiye aboneliği yapılır.

TESKİ abonelerine tahakkuk ettirdiği atıksu bedelini yalnızca bağımsız bölüm abonelerinden tahsil eder. Giriş sayacı aboneliklerine asla atıksu bedeli yansıtılmaz ve tahsil edilmez.

TESKİ’nin abonelerine ilettiği suyun %95’i yer altı sularından temin edilmektedir. Tekirdağ’ın ihtiyacı olan içme suyu, elektrik enerjisi kullanılarak derin sondaj kuyularından çıkarılmaktadır. Bu da suyun temini sürecinde oldukça yüksek enerji maliyetlerine neden olmaktadır. Bu nedenle il genelinde su tasarrufu sağlamak ve bilinçli tüketimi teşvik etmek amacıyla kademeli fiyat tarifesine geçilmiştir. Kademeli su kullanımı ülkemizde İstanbul başta olmak üzere birçok ilde uygulanmaktadır.

Tek bina ya da çoklu binaların yer aldığı site ya da apartmanlarda bağımsız bölüm abonelerinin su tüketimleri düşüldükten sonra, parsel girişlerinde kullanılan giriş sayaçlarına kalan su tüketim miktarı tahakkuk ettirilmektedir. Giriş sayacı aboneliği, konut tarifesinin yalnızca 1.kademesinden ücretlendirilmekte olup, atıksu ve katı atık ücreti asla alınmamaktadır. Ayrıca belli bir süre ev ya da iş yerlerini kullanmayacak olan abonelerimiz su tüketmeyeceklerinden dolayı ve katı atık bedeli ödememeleri için bağlı bulundukları belediyeye ve TESKİ’ye bilgi vermeleri durumunda, taraflarına belediyeler tarafından katı atık toplama ve katı atık bertaraf bedelleri yansıtılmayacaktır.

Ayrıca bilinmelidir ki; TESKİ abonelerinden ton başına su bedeli 2,38 TL, atıksu bedeli 1,19 TL olmak üzere toplamda 3,57 TL tahsil eder. Bu bedellerin harici diğer ücretler yasa gereği Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri ve Maliye Bakanlığı tarafından tahsil edilmektedir. TESKİ’nin abonelerine yansıttığı su ve atıksu bildirimlerinde yer alan ilave ücret yansımalarının sebebi bu yüzdendir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü.

© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 1,069     Dün : 2,338    Toplam : 2.769.563
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası