Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk

BASIN AÇIKLAMASI (2017/20)

Tekirdağ Gazetesinin 5. Sayısının 04-18 Nisan 2017 tarihli nüshasının 1. sayfasında "Teski Haraç mı Alıyor?" başlığı altında yazılan yazı, asılsız ve kamuoyunu yanıltıcı olup, TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Tamamen gerçekdışı olan haber içeriğinde; ücretsiz yapılması gereken kanalizasyon hattını evlere bağlama çalışmalarından vatandaştan para alındığı, bu hususun haberi yapan tarafından kanıtlarıyla belgelendiği anlatılmaktadır. Kamuoyu tarafından yakından takip edildiği gibi; Ergene İlçemizde,“Sağlık, Yeşiltepe, Vakıflar Mahalleleri Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı” ile “ Sağlık ve Yeşiltepe Mahalleleri İçme Suyu İnşaatı” yatırımları devam etmekte olup; bu yatırımlar çerçevesinde ihale edilen alt yapı çalışmarında ana hatlar yapılmakta ve parsel sınırına kadar parsel bacası konmaktadır. Parsel ile arsa, bahçe veya bina içi gibi şahsın mülkiyet alanına dahil olan kısımdaki bağlantılar TESKİ Genel Müdürlüğünün sorumluluk alanı dışında kalmaktadır. Mülkiyet alanlarında yapılan bu işlemler, malzeme ve bağlantı hizmetleri olarak iş yaptırılan özel firmalar tarafından ücretlendirilmektedir.

TESKİ Atıksuların Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliğinin 15/11-b maddesi “ Atıksu şebeke yenilemelerinde; parsel bacası ile bina arasındaki bağlantıda vatandaş mağduriyetinin oluşmaması, çevre kirliliğinin önüne geçilebilmesi ve kamu yararı göz önüne alınarak malzeme bedelinin taşınmaz sahiplerinden alınması şartı ile işçilik idarece yapılır veya yaptırılır” hükmünü havidir. Aynı zamanda TESKİ Genel Müdürlüğünün 29/12/2014 tarih ve 2014/25-06 sayılı  Yönetim Kurulu Kararı da; “...parsel bacası imalatı gerçekleştirilen alanda imar yolu sınırı ile vatandaşa ait bina arasında bulunan içme suyu ve kanalizasyon bağlantıları Genel Müdürlüğümüz sorumluluk alanı dışında kaldığından parsel sahibi kişi veya kişiler tarafından yapılması gerekmektedir....” şeklindedir. Bu durumda söz konusu  haberin; “Ergene’de yapılan anlaşma gereği, evlere kanalizasyon bağlaması gereken taşeron firma, bu bağlantı için vatandaştan para talep ediyor.TESKİ’nin anlaştığı firmanın böyle bir cüreti kimden aldığı Ergeneli vatandaşlar tarafından merak ediliyor”,  kısmı yasal gerekçelerle yalanlamış olmaktadır.

TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından vatandaştan talep edilen ücret sadece; ilk defa kanal hizmetinden istifade edecek su ve atıksu aboneri için TESKİ Tarifeler Yönetmeliğinin 23/1 Maddesi gereği alınan kanal bağlantı bedelidir.

Söz konusu haberde, iki isimsiz vatandaşın fotoğrafının altına “ Yeşiltepe sakinleri, “ Para vermeyenlerin işleri olmuyor. Koparabildikleri kadar alıyorlar. Bazı evler işlerini 1 paket sigaraya bile halletti. Böyle bir başıbozukluk hiçbir yerde yok. Bunlarda Allah korkusu da yok”” şeklinde ifadelere yer verilmiş ise de, söz konusu ifadelerin  yanlış aksettirildiği yine aynı vatandaşın beyanı ile yalanlanmıştır. Bu konuda bkz: http://www.teski.gov.tr/teskitv/video.php?id=117

Söz konusu haber başlığı, haberin sunuluş tarzı ve haber içeriğinde geçen somut hiçbir veriye dayanmayan ifadeler, gerçeklerle örtüşmemekte ve kamuoyunu yanlış yönlendirmektedir. Kamuoyunu yanıltıcı beyanlar içeren haber tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü

                                                                                                                                

                                                                       

© 2014-2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 57     Dün : 1,260    Toplam : 2.394.262
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Hizmet Alanı Haritası